poniedziałek, 31 grudnia 2012

Płytki rektyfikowane

Zasadniczą zaletą płytek rektyfikowanych jest ich kalibracja rozmiaru i kształtu, ostre ścięte i równe krawędzie pozwalają na precyzyjne ich dopasowanie względem siebie jak i powierzchni na której sa układane. Niestety większość płytek ceramicznych na polskim rynku pomimo zapewnień producentów, nawet tych renomowanych nie jest idealna pod tym względem. Płytki potrafią różnić się grubością, być krzywe i mieć falowane krawędzie. Co ciekawe płytki pochodzące z tej samej paczki i dostawy mogą różnić się odcieniem. Dotyczy to nie tylko płytek z najniższej półki cenowej, ale i tych droższych, czym są rozczarowani klienci, a również podenerwowani glazurnicy. Niestety niewiele można zmienić w tej kwestii, poza tym by sprawdzać dokładnie atest producenta mówiący o rektyfikacji i normach, jakie są stosowane przy kalibracji płytek, zapewni to minimum spokoju co do jakości płytek. "Krzywe" płytki niestety nie wyglądają estetycznie, zwłaszcza kiedy planujemy ułożyć je bezfugowo, a kafelki są pokaźnych rozmiarów. wszelkie różnice rzucają sie w oczy.

niedziela, 23 grudnia 2012

Stopnice z glazury

Wykonując schody, zwłaszcza te zewnętrzne warto przemyśleć użycie gotowych stopnic z wbudowaną wkładką antypoślizgową, zwykle z gumy, chociaż wielu producentów, by nie stracić na estetyce produktu nadaje płytkom stosowną wypukłą fakturę i wzór zapewniający równie dobra ochronę przed poślizgiem. Minusem stopnic jest ich cena, nie rzadko jedna stopnica kosztuje tyle co cały metr kwadratowy płytek. Największą zaleta jest faktyczna ochrona, jednakże jeśli chcemy zaoszczędzić na płytkach można ominąć zastosowanie stopnic przytwierdzając pasy gumowe do szeregu płytek tuz przy brzegu każdego ze stopni. Oczywiście gumy również nie są najtańsze, jednakże jest to pewna oszczędność. W przypadku schodów wewnętrznych zabezpieczenie to nie ejst tak konieczne, gdyż rzadziej mamy do czynienia z mrozem, lodem i wodą na schodach, mimo to warto zabezpieczyć schody, gdyż upadek z nich może być tragiczny w skutkach, zwłaszcza gdy całe są wyłożone glazurą.

niedziela, 2 grudnia 2012

Płyty kartonowo-gipsowe w łazience

Bardzo często w celu obudowy lub stworzenia półki, obudowy do armatury łazienkowej wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe. Płyty stanowią idealnie równe i doskonałe podłoże pod przyszłą glazurę, która estetycznie może zamaskować niedoskonałości architektoniczne naszej łazienki. Należy jednak pamiętać, by były to odpowiednie płyty wodoodporne, w przeciwnym razie pod wpływem zamoczenia i zawilgocenia mogą ulegać zniszczeniu i nawet, gdy zostaną na nich ułożone płytki ceramiczne, będzie to widoczne i nieestetyczne.
Kiedy już zakupiliśmy nie tę płytę co trzeba, warto pokryć ją wodoodporną membraną, która uchroni podłoże glazury przed rozmoczeniem.

piątek, 16 listopada 2012

Nierówne ściany raz jeszcze

Nierówne ściany to nie tylko nierówna powierzchnia, ale i często brak kątów prostych, czy to z przypadku, czy zamierzonego projektu architektonicznego. Aby zachować estetykę kafelkowanej powierzchni, jak i oszukać ludzkie oko warto zdecydować się na ułożenie glazury w caro. Jeżeli jednak skosy zepsuć miałyby aranżację wnętrza można również ułożyć płytki klasycznie zaczynając kafelkowanie od środka powierzchni podłogi, czy to ściany. w ten sposób po obydwu krawędziach konieczne będą docinki z płytek, które rozpraszają wzrok i sprawiają wrażenie estetyki całej powierzchni. Niestety komplikacji dostarcza wzór płytek, stąd też w nietypowych wnętrzach zaleca się proste wzory glazury.

niedziela, 28 października 2012

Płytki ceramiczne a temperatura

Co do zasady płytki ceramiczne układać można jedynie przy dodatniej temperaturze powietrza. Gwarantuje to poprawność wykonania usługi, jednakże wewnątrz domu z łatwością można taką temperaturę uzyskać nawet podgrzewając grzejnikiem temperaturę w pomieszczeniu. Zdecydowanie trudniej jest utrzymać dodatnią temperaturę na zewnątrz kiedy łapie przymrozek. Istotne jest to, by temperatura była utrzymana nie tylko podczas układania glazury, ale również jej schnięcia. Niestety zlekceważenie tego zalecenia może powodować pękanie płytek, jak i brak wiązania z podłożem. Mróz może rozsadzić kafelki, co jest ekstremalną sytuacją, niemniej możliwą. Chcąc oszczędzić na czasie można w ten sposób spowodować bardzo wysokie straty nie tylko czasu, ale i pieniędzy poprzez uszkodzenie materiału płytek. Z tego względu rzadko wykonuje się prace wykończeniowe zimą, zwłaszcza układanie glazury w pomieszczeniach nieogrzanych lub na zewnątrz budynków. Nie ma w tym wypadku znaczenia czy układamy gres, płytki mrozoodporne, gdyż ich właściwości odnoszą się do gotowej powierzchni, nie zaś sposobu wykonania.

czwartek, 18 października 2012

Płytki na płytkach

Układanie glazury na już położonych płytkach jest jak najbardziej możliwe i czasami jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na czasie oraz dodatkowej warstwie płytek na podłożu. To również bardzo dobry sposób na szybką zmianę wystroju łazienki, czy podłogi bez wykonywania kucia starej glazury i dużego remontu. Pod względem technicznym nie ma przeszkód do ułożenia glazury na płatkach, chociaż nie często stosuje się tego typu rozwiązania z uwagi na ubytki, pęknięcia i zniszczenie podłoża starą glazurą. Kiedy chcemy położyć płytki na płytkach istotne znaczenie ma to, czy stara glazura dobrze trzyma się podłoża. Drugim wyznacznikiem jest równość podłoża, aczkolwiek w przypadku kafelek jest mniejsze ryzyko wystąpienia różnicy poziomów niż po skuciu starych płytek, kiedy powierzchnię należy równać wylewką. Należy pamiętać, że podłoże pod płytki ceramiczne musi być czyste i suche. Ze starej podłogi musimy więc usunąć ewentualny kamień, wyczyścić ją z tłuszczu czy brudu i dobrze osuszyć. Podłoga z płytek może być również zagruntowana, co zapewni lepsze wiązanie później nakładanego kleju. To rozwiązanie jest polecane na podłogi, chociaż zdarzają się także realizacje ścian w płytkach. Klejenie „płytki do płytki” wymaga użycia zaprawy o zwiększonej elastyczności i dużej przyczepności do podłoża. Bardzo istotny jest sposób układania płytek – nowe płytki powinny być nieco przesunięte względem starego podłoża, tak aby ich spoiny nie pokrywały się. Aby zachować równe odległości między płytkami stosuje się standardowo krzyżyki dystansowe.

czwartek, 11 października 2012

Toaleta i łazienka osobno a jednak razem

Wielu klientów ma ochotę na przemieszanie stylu glazury stosowanej w łazience i toalecie. Mimo wszystko standardowo projekty łazienki i toalety, jeżeli występuje jako niezależne i oddzielne pomieszczenie zachowywane są w podobnej o ile nie identycznej aranżacji. Najczęściej toaleta jest mniej fantazyjna i posiada ograniczone wyposażenie w dekory, czy ozdobniki. Jednakże kafelki w toalecie komponują się zarówno kolorystycznie, jak i rozmiarem z płytkami w łazience. Dzięki różnorodnym kolekcjom płytek ceramicznych jest możliwe zaprojektowanie zarówno przestronnej łazienki, jak i ciasnej toalety przy wykorzystaniu tej samej kolekcji, a żonglując jedynie poszczególnymi odmianami płytki bazowej, czy decorów. Toaleta wymaga jedynie akcentu korespondującego z łazienką, która zwykle jest bogata w pomysłowe projekty łączenia płytek w kilku barwach oraz wzorach. Zupełnie inną kwestię stanowi dobór płytek do kilku łazienek, czy toalet w domu, gdyż tutaj jak najbardziej wskazane jest zróżnicowanie w zakresie projektu aranżacyjnego, czy też barw, płytek, wyposażenia, dobierając je adekwatnie do potrzeb, jak i określonego wnętrza różniącego się czy to oświetleniem, czy powierzchnią.

czwartek, 4 października 2012

Rwno na równym

Kafelkowanie powierzchni nierównych zawsze wiąże się z poświeceniem czasu na wyrównanie podłoża, jednak to nie jedyny problem w czasie i pracy poświęconym wyrównaniu podłoża. powierzchnia równana klejem w nadmiarze może prowadzić do spadku jakości glazury, odporności na warunki atmosferyczne i wilgoć skutkując odpadaniem płytek w miejscach zbyt grubej warstwy kleju niezbędnej do wyrównania podłogi, czy ściany. Co więcej, nawet najlepszy fachowiec nie ejst w stanie zachować idealnego pionu i poziomu płytek na nierównej powierzchni niwelowanej klejem, gdyż pod wpływem schnięcia i parowania klej się kurczy a płytka zapada lub mikroskopijnie wybija, co po dokładniejszym przyjrzeniu się jest widocznie na większym metrażu. fale i schody w ułożeniu glazury wpływają na estetyka całości, zwłaszcza kiedy wykończenie fugą uwydatni nieprawidłowości spowodowane równaniem podłoża warstwą dodatkową kleju. Biorąc pod uwagę koszty oraz nadmiar pracy związany z położeniem płytek na nierównej podłodze, zdecydowanie trafniejszym rozwiązaniem jest uprzednie przygotowanie równej powierzchni nie wymagającej korekty klejem do glazury. Nie ejst to oczywiście gwarancją idealnie położonej glazury, jednak znacząco poprawia komfort dalszych prac wykończeniowych, jak tez trwałość płytek.

środa, 26 września 2012

Puzzle dla dorosłych

Kafelki i ich układanie sprawia wrażenie zabawy puzzlami, jednak w  wersji dla dorosłych. pomimo uderzającego podobieństwa ułożenia mozaiki. Niestety nie zawsze układanie glazury jest tak przyjemne, zwłaszcza kiedy wymaga wielu docinek, wpasowania wzoru oraz utrzymania pionów i poziomów. niewątpliwie trudnym zadaniem jest położenie kafelek na nierównym podłożu. wówczas puzzle jakimi są płytki to przysłowiowy pryszcz w porównaniu z poradzeniem sobie utrzymania całości na jednym poziomie. Czasami trudność w ułożeniu sprawia samo wpasowanie kafelek w powierzchnię. W zależności od wielkości i skomplikowania wzoru ułożenie płytek jest prostsze lub wymagające większej uwagi i umiejętności. Coraz częściej klienci podejmują się kafelkowania samodzielnie, chcąc zaoszczędzić na usługach kafelkarza, jak i dopracować wnętrze wedle swoich preferencji. Nie zawsze zdają sobie sprawę, iż położenie glazury to nie tylko banalne ułożenie płytki obok płytki, ale także szereg czynności wymagającej odpowiedniej wprawy i doświadczenia praktycznego.

wtorek, 18 września 2012

Czy warto robić cokoły?

Często powstaje zasadnicze pytanie czy przycinanie płytek jest ujęte w cenie usługi glazurniczej. Owszem przycinanie płytek do danej powierzchni wynika z obmiaru i powinno być ujęte w cenie, jeżeli powierzchnia jest mała i na pierwszy rzut oka widać, ze potrzebnych będzie wiele przycinek kafelkarz zwykle podaje wyższą cenę, właśnie z tego powodu, jednak co ważne dla klientów, cena kafelkowania nie obejmuje produkcji cokolików. Zarówno położenie, jak i wykonanie cokołów z płytek jest usługą dodatkowo płatną, gdyż wykonanie tego rodzaju usługi jest wyjątkowo czasochłonne. Chcąc zaoszczędzić na zakupie gotowych cokołów nie do końca oszczędzimy, gdyż usługa jest równie kosztowna co zakup gotowego produktu.

poniedziałek, 10 września 2012

Fantazyjne projekty łazienki

Każdemu zależy na oryginalnym, a jednocześnie modnym wnętrzu łazienki. Kupując glazurę warto zwrócić uwagę na dostępność elementów ozdobnych danej kolekcji płytek, jednak mając ograniczone fundusze na kupno glazury z łatwością można stworzyć fantazyjny projekt w oparciu o samą bazę i jej kontrastową tonację barw. dekory i ozdobne inserta polecane przez producentów nie zawsze pasują do wnętrza naszej łazienki,a nawet jeśli, to koszt ich zakupu może być kolosalny, dlatego  też zastąpić można drukowane, czy też obficie zdobione kafelki wzorem ułożonym z płytek. Oczywiście uprzednio należy skalkulować koszt wykonania przykładowo rozety, czy fantazyjnej oprawy lustra, umywalki przez glazurnika, gdyż wykonania cięć i ułożenie glazury według określonego projektu może być równe z zakupem dekorów. Mimo wszystko zazwyczaj wykonując wzór z płytek robocizna jest tańsza i pozwala na unikalne wzornictwo. Aby Wzór był estetyczny należy przede wszystkim posiadać idealnie proste podłoże oraz płytki dobrej jakości, o której przesądza łatwość cięcia płytki niezależnie od jej ostatecznego kształtu. Przykładowo, by ożywić wnętrze wystarczy w białych płytkach wyciąć różnej wielkości koła w miejsce których wstawiając kontrastowe granatowe, bordowe, czy brązowe lub czarne koła. Podobnie można uzyskać ciekawe efekty przez zastosowanie kontrastowego pasa jaśniejszej glazury oddzielającej przestrzeń toalety od łazienki, czy też fantazyjnie umieścić kilka płytek w odmiennej kolorystyce na dużej powierzchni ściany. Zabieg ten nie wymaga docinania płytek, co tym samym obniża koszt wykonania projektu.

wtorek, 4 września 2012

Kompleksowy remont łazienki

Podejmując decyzję o remoncie w łazience, czy kuchni zazwyczaj do zrobienia jest wiele więcej niż wymiana czy położenie nowej glazury. Równanie ścian, kucie starych płytek, nowa wylewka na podłodze, a prace hydrauliczne, czasami wymóg położenia gładzi, czy wykonania półki itd.. W związku z takim stanem rzeczy należy mieć na uwadze koszty, jakie wiążą się z wykonaniem takowego remontu. Każdy ceni sobie wynajem jednego fachowca, który bezbłędnie wykona wszystko, jednak czy jest to możliwe? A nawet jeśli ile to ma kosztować? Ile będzie kosztować, a ile powinno? Niestety remonty wykonywane kompleksowo do tanich nie należą, głównie z uwagi na wykonanie różnych prac jednocześnie, często z nieprzewidzianymi trudnościami technicznymi wydłużającymi czas realizacji zamówienia. Pomimo że z pozoru kompleksowa usługa powinna zawierać zniżki za zlecenie wielu usług, to wcale tak nie jest, a wynajmie fachowców z prawdziwego zdarzenia do przełożenia rurki z gazem i podłączenia wanny to gwarancja jakości, jak i oszczędności. Oczywiście są pewne czynności pokrewne, które mogą wykonać na przykład glazurnicy, którzy skują starą glazurę, wyrównają ścianę a na koniec ułożą nowe płytki bez uszczerbku na jakości, czasie realizacji, jak i kwocie za usługi, jednak nie można oczekiwać od kafelkarza wykonania podwieszanego sufitu, czy położenia instalacji gazowej, elektrycznej.

czwartek, 30 sierpnia 2012

Czy warto oszczędzać na materiałach budowlanych?

W czasach, gdy wszystko jest drogie trudno pogodzić własne pragnienia pięknej podłogi, czy wnętrza w płytkach, z kosztami, jakie należy ponieść do zakupu samych materiałów budowlanych. Zakup płytek to tylko jeden z elementów, gdyż klej, fuga, listwy wykończeniowe, a czasami też inne preparaty są konieczne do wykonania kompletnej usługi kafelkowania. Czy warto oszczędzać na materiałach? Otóż nie, zwłaszcza kiedy inwestujemy w drogie płytki, szkoda by było, by najtańszy klej do glazury spowodował odpadnięcie płytek, czy inne usterki powierzchni płytkowanej. Również fuga ma swoją rolę i znaczenie w tej kwestii. Dostępne na rynku kolorowe fugi o wszelakich właściwościach są doskonałym dodatkiem, jednak nie zawsze jest to trafiony wybór, gdyż osiadający brud, kurz i samo użytkowanie, zwłaszcza podłogi powoduje że najlepiej sprawdza się fuga podstawowa w kolorach szarości. Fuga ta jest też zdecydowanie odporniejsza na wypłukiwanie się, szorowanie, co jest jej dodatkową zaletą biorąc pod uwagę cenę za kilogram. Niemniej nie warto oszczędzać na zakupie fugi, wybierając najtańszą na rynku, gdyż z czasem możemy przekonać się o jej właściwej jakości adekwatnej do poniesionych kosztów zakupu.

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Kafelkowanie basenu

Posiadanie własnego basenu, czy to krytego, czy na wolnym powietrzu zobowiązuje do zachowania wysokiej jakości wykonania w każdym szczególe. Powodów zwrócenia uwagi na jakość materiałów, jak i wykonania basenu jest wiele, jednym z najistotniejszych jest ekonomika, gdyż naprawa, czy też wymiana elementu konstrukcyjnego, a nawet spływu, czy pojedynczej płytki może kosztować bardzo dużo. Bardzo ważnym elementem w kafelkowaniu basenu jest uszczelnienie. Zarówno podłoże musi zostać odpowiednio zabezpieczone, jak i fuga powinna zostać wzbogacona specjalnym środkiem uszczelniającym, lateksem poprawiającymi elastyczność fugi i zapobiegającymi pękaniu, wypłukiwaniu i uszkodzeniom szczelin pomiędzy płytkami. Wbrew pozorom kafelkowanie basenu nie jest wdzięcznym zajęciem, gdyż wymaga dużej ostrożności, zastosowania specjalnych materiałów w odpowiednich proporcjach, gdyż eksploatacja basenu naraża powierzchnię płytek na niezwykle trudne warunki.

czwartek, 23 sierpnia 2012

Cokoliki z płytek

Ułożenie glazury na podłodze wymaga zakończenia, chociaż zależy to głównie od tego czy na ścianach również są lub będą płytki, jak również od preferencji użytkownika pomieszczenia. Co do zasady cokoliki są nie tylko ładnym, ale i wygodnym wykończeniem, które pozwala na swobodne mycie podłogi, także mopem.

Wykańczając podłogę z płytek, jednym ze sposobów na estetyczne wykończenie jest zastosowanie cokolików. Niestety koszt zakupu cokolików flizowanych zazwyczaj jest znaczący podnosząc koszt wszystkich materiałów. O ile płytki dekoracyjne są stosunkowo drogie, to stosuje się ich niewiele, natomiast cokoliki to materiał, równy bazie płytek. Profesjonalne cokoliki nie wymagają zakończenia, jednak doskonałą alternatywę dla gotowych cokolików są cięte płytki podłogowe wraz z listwą wykończeniową, która wygląda estetycznie a zarazem nie wymaga szlifowania każdego cokołu. Ekonomicznym rozwiązaniem jest fugowanie cokolików i ich samodzielne oszlifowanie po przecięciu płytki. Koszt wykonania cokolików poprzez cięcie płytek bazowych jest zdecydowanie tańsze, jednakże estetyczne ich ułożenie wraz z fugowaniem i wykończeniem pochłania wiele więcej czasu i cenione jest zwykle przez glazurników znacznie więcej niż w przypadku położenia gotowych cokołów dedykowanych podłodze.

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Płytki wokół kominka

Planując kominek w takim miejscu, gdzie bezpośrednio stykać się będzie czy to ze ścianą, czy podłogą w kafelkach warto zwrócić uwagę na jakość układanej glazury w tym miejscu. Najczęściej wykończenie kominka jest kamienne lub klinkierowe, czasami są to płytki marmurowe lub granitowe, jednak nie rzadko stosowany jest klasyczny gres, który niestety nie jest w wystarczającym stopniu odporny na zmiany temperatury, jakie mogą powstawać wokół kominka. dodatkowym zagrożeniem dla uszkodzenia gresu jest użytkowanie poprzez kładzenie drewna, czy narzędzi kominkowych bezpośrednio na powierzchni płytek. W tym miejscu estetyka jest ważna, jednak najistotniejszą role powinna pełnić jakość i cechy techniczne płytek, które chcemy zastosować w sąsiedztwie kominka. Oczywiście mając na myśli kominek regularnie używany, zwłaszcza ten klasyczny na drewno, gdyż sąsiedztwo kominka elektrycznego w żaden sposób nie naraża glazury na ubytki, pęknięcia i zniszczenie.

Ułożenie glazury wokół kominka nie jest niczym szczególnym, chociaż należy zwrócić uwagę na stosowane fugi, jednak pod tym względem problemem jest zaledwie estetyka, gdyż jasne fugi szybciej ulegną zabrudzeniu, znów kolorowe fugi mogą ulec odbarwieniu. Warto również zadbać o konsystencję fugi podczas jej kładzenia, gdyż po zaschnięciu od owej gęstości będzie zależeć jej trwałość i elastyczność na zmiany temperatur.

czwartek, 16 sierpnia 2012

Granitowe płytki do domu?

Do tej pory granit, marmur jak i inne kamienie kojarzyły się jedynie z ogromnymi powierzchniami pałaców oraz obiektów użyteczności publicznej. Powodem tych skojarzeń mogła być cena, jak również trwałość materiału. Obecnie ogólnodostępne jak i znacznie tańsze płytki granitowe powszechnie stosuje się w domach mieszkalnych, nie tylko w holu, czy na schodach, ale również w salonach, gabinetach, czy biurach. Specjalna technologia produkcji płytek granitowych zachowuje niebywała cechę wytrzymałości jednocześnie obniżając koszt pozyskania płytki, która w przeciwieństwie do dawnych płyt granitowych dziś niewiele się różni od innych płytek ceramicznych. Granit i marmur przechodzi obecnie niejako renesans, gdyż nowoczesne trendy wyposażenia wnętrz preferują kamień jako jeden z materiałów wykończeniowych nie tylko podłogi, ale również granitowe zlewozmywaki, umywalki, czy parapety. ponadczasowość kamienia szybko daje się poznać i zachęca do zastosowania.

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Nietypowa glazura

W czasach kiedy niemal wszystko posiada swój standard liczy się dla wielu klientów indywidualizm i oryginalność wnętrza, nie zaś moda, która nakazuje unifikację aranżacji w określonym stylu, również glazury. Szukając inspiracji warto pobawić się kolorami a także kształtem. Czasami wystarczy idąc na przekór zasadom estetyki ułożyć glazurę "do góry nogami", zamiast w szerz to wzdłuż itp. Jakże inaczej wygląda kuchnia, gdzie podłużne płytki ułożone zostaną w poziomie zamiast w pionie? tak niewiele wystarczy by nasz projekt był unikalny, a dodając do tego kombinację kolorów możemy uzyskać niebywały efekt. Możliwości jest bardzo wiele, dzieląc na przykład powierzchnię płytkę pasem mozaiki w innym kolorze a nawet tej samej płytki w innym odcieniu lub radykalnie innej barwie o kontrastowym kolorze, zdecydowanej barwie. Równie często ozdobnikiem i wyróżnikiem może być kolorowa fuga, która doda charakteru lub stonuje krzykliwe płytki pełne wzoru i koloru. Takie zabiegi nie są kosztowne a pozwalają na ożywienie wnętrza, dodanie mu indywidualnego stylu zgodnego z gustem użytkowników i właściciela pomieszczenia kafelkowanego.

czwartek, 9 sierpnia 2012

Płytki ceramiczne a rodzaj podłoża


Kafelki, jak i cała ceramika to element wykończenia i dekoracji wnętrza i nie ma zbytniej różnicy na czym są one położone. Kwestią zasadnicza natomiast jest klej do glazury, gdyż to od niego zależy trwałość wiązań między podłożem a płytką. Dobranie odpowiedniej zaprawy klejowej jest bardzo ważna, gdyż zupełnie inny klej będzie stosowany do płytek układanych na płytach OSB, a zupełnie inny do glazury kładzionej na płytach kartonowo-gipsowych, czy tradycyjnym tynku. W przypadku bardzo nierównych ścian warto zamiast gładzi pokusić się o równanie za pomocą płyt, czy to OSB czy kartonowo-gipsowych. Komfort układania glazury wówczas jest nieporównywalny, jak również estetyka wnętrza, jego wykończenia wnętrz. Dla dodatkowego zabezpieczenia powierzchni można użyć nie tylko gruntu, ale również zbrojenia w postaci specjalnej siatki, jednakże w przypadku płyt OSB podstawa jest zastosowanie profesjonalnego kleju do płytek.

poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Wycena usług kafelkarskich


Wielu klientów składa zapytania o wycenę kafelkowania łazienki, czy kuchni, nie podając szczegółów dotyczących pomieszczenia. Niestety na telefon i odległość rzetelna wycena położenia płytek nie jest możliwa, gdyż ostateczny koszt usługi zależny jest od wielu czynników, jak chociażby wielkość pomieszczenia, ilość załamań, koniecznych docinek płytek, równość ścian, ilość otworów pod armaturę łazienkową, i wiele innych elementów wpływających na cenę. Podobnie mnóstwo osób przelicza sobie wycenę na metry kwadratowe, jednak kafelkowanie metra bieżącego powierzchni podłogi czy ściany nie można porównać do metra kwadratowego płytek z wieloma docinkami i otworami wraz z uwzględnieniem równania ścian, czy wykonania mozaiki, wzoru itp. Miedzy innymi z powodu trudności samodzielnego oszacowania trudności wykonania usługi, wyceny dokonuje sie po obmiarze i oględzinach miejsca, gdyż nie sposób przeliczać metry kwadratowe powierzchni kafelkowanej w magazynie i ciasnej łazience. Zwykle firmy glazurnicze podają ceny orientacyjne mieszczące się w cenniki od do co umożliwia elastyczność oferty względem wymagań klienta i zastanych warunków pracy w danym wnętrzu. Zarówno obmiar i wycena usługi układania glazury jest bezpłatna, stąd warto umówić się z kafelkarzem, by uniknąć zaskoczenia w przypadku błędnych założeń własnych wyliczeń względem podstawowej ceny położenia metra kwadratowego płytek.

czwartek, 2 sierpnia 2012

Kafelki na suficie



Rzadko się zdarza kafelkowanie sufitu, jednak wraz z upowszechnieniem organizacji łazienek na poddaszu użytkowym pojawia się konieczność układania glazury pod kątem lub na suficie niskiego pomieszczenia sanitarnego. Układanie płytek na suficie jest trudniejsze, jednakże największą rolę w tym wyzwaniu odgrywa jakość kleju do ceramiki. Mocny klej do płytek wiążący błyskawicznie podłoże z płytką zapewnia stabilność płytek ułożonych na skosie, czy nawet suficie. Mimo to jest to ryzykowne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy powierzchnia kafelkowana jest poddawana ruchom budynku, czy innym warunkom niesprzyjającym w tym zakresie. Utrzymanie poziomu na suficie nie różni się zasadniczo od wykonania posadzki, jednak w przypadku kafelkowania sufitu należy dokładnie wyrównać powierzchnie przed nałożeniem kleju, tak by klej nie musiał spełniać funkcji niwelującej nierówności, a był jedynie materiałem wiążącym. Sufit, jak i skos wyklucza nałożenie kleju w nadmiarze, gdyż powodowałoby to obsuwanie się płytki jeszcze przed jej zaschnięciem, a co za tym idzie utratę poziomu i nieestetyczny wygląd całej powierzchni. Pomocne może okazać się niewielkie prowizoryczne rusztowanie wzmacniające, jednakże nie zawsze jest ono potrzebne.

poniedziałek, 30 lipca 2012

Kafelki w pokoju?

Coraz częściej płytki ceramiczne w różnych konfiguracjach układa się w pokojach. O ile podłoga z gresu w salonie może być wygodna pod kątem utrzymania czystości, to kafelkowanie ścian pokoju wydaje się być fanaberią. Owszem to bardzo oryginalny pomysł jeśli wziąć pod uwagę klasyczne płytki, jednak wyposażając salon w fakturowane i drukowane płytki można dokonać wspaniałej aranżacji wnętrza. Do niedawna modne luksfery, dziś często zastępowane są nowoczesna połyskującą glazurą w bardzo żywych barwach, z ciekawa fakturą, czy tez wzorem. Oczywiście pokoi nie kafelkuje się w całości, jednak pasek mozaiki połączony z tapeta natryskową, czy kamieniem ozdobnym to świetny pomysł na dodanie charakteru wnętrzu pokoju wychodzącego na taras, balkon, czy tez przechodzącego w jadalnię, kuchnię. Najczęściej glazura wypełnia pokoje z kominkiem lub przejściem na zewnątrz, co dodaje komfortu czyszczenia, jak i zachowania równowagi. Sam proces położenia płytek czy to w pokoju, czy łazience nie odbiega zbytnio od siebie, poza uszczelnieniem przed wilgocią, które w pokoju również nie zaszkodzi. Bardzo często płytki tworzą wspaniałe rozety i wzory na podłodze dużej powierzchni salonu, a równie często są one łączone z innym materiałem jak panele i deski podłogowe, często nie dając się od siebie odróżnić.

czwartek, 26 lipca 2012

Płytki na schody

Kafelkując schody zewnętrzne, czy to wewnętrzne przede wszystkim należy zwrócić uwagę na antypoślizgowa powierzchnię płytek. Na rynku dostępne są profesjonalne stopnice, które posiadają chropowatą powierzchnię gresu, a poza tym gumowane pasy zapobiegające ślizganiu się. Niektóre ze stopni mają celowo wypukłe wypustki mające na celu poprawienie chropowatości powierzchni płytki. Co istotne wybierając na schody płytki wzorzyste należy liczyć się z bardzo dużymi stratami, gdyż układanie płytek według wzoru plus docinanie ich na właściwy wymiar powoduje, iż wiele płytek musi zostać nacięte bez wykorzystania pozostałej części płytki. Szacunkowo można liczyć 50% strat na płytkach na schody. Szeroka oferta płytek zewnętrznych imitujących bruk pozwala na uzyskanie ciekawych efektów estetycznych, co należy brać pod uwagę w przypadku wyboru układu płytek na schodach. Dodatkowo na względzie powinno się mieć wzrost kosztu usługi ułożenia płytek na schodach, gdyż stawki glazurników w odniesieniu do schodów są znacząco wyższe aniżeli kafelkowanie powierzchni podłogi w metrach kwadratowych.

poniedziałek, 23 lipca 2012

Jakie powinny być płytki?


Po pierwsze odpowiadając na pytanie w temacie, mówimy o płytkach ceramicznych. kupując płytki należy zwrócić uwagę na ich jakość i wykonanie. Już na pierwszy rzut oka należy unikać płytek nierównych o brzegach, wszystkie krawędzie powinny być jednakowo gładkie i proste, należy zwrócić uwagę na kolorystykę, by każde pudełko nie miało innego odcienia co zdarza się kupując płytki z różnych dostaw sklepowych. To co istotne dla jakości płytki, to przede wszystkim jej wytrzymałość, a zarazem na pozór przeciwstawna cecha jaką stanowi kruchość. Najlepiej sprawdzić tę zależność przecinając płytkę, która powinna stawiać opór podczas cięcia, jednak po nacięciu powinna równo pęknąć bez oddziaływania dużą siła na ceramikę. Co zrobić, kiedy nie mamy możliwości próby nacięcia płytki? wówczas trzeba zaryzykować, tudzież zaufać opiniom innych w zakresie danego asortymentu, kolekcji płytek określonego producenta. A dlaczego płytki muszą być idealnie równe? otóż to nie tylko kwestia estetyki, która także jest ważna, gdyż nierówne brzegi wyjdą wyraźnie na fudze wykończeniowej, jednak równa krawędź to ogromne ułatwienie podczas układania kafelek. Niestety często najtańsze płytki, czy gres techniczny są fatalnie wykończone, przez co powodują liczne straty na pełnej powierzchni.

czwartek, 19 lipca 2012

Dekory i inserta


Każda kolekcja płytek czy to łazienkowych, czy kuchennych posiada bazę oraz uzupełnienie w postaci płytek dekoracyjnych utrzymanych w tej samej tonacji barw, jak i stylu. Zazwyczaj poza insertami z grafiką i wzorem występuje wybór dwóch lub więcej odcieni płytek, które wzbogacą projekt wnętrza oparty na danej kolekcji płytek. Poza tym kolekcje posiadają dedykowaną podłogę oraz liczne wykończenia przydatne w zdobieniu i nie tylko, również w nietypowych projektach. Cokoliki i listwy wykończeniowe, szklane dekory to niemal obowiązkowe elementy kolekcji. Równie często kolekcja posiada kompatybilną mozaikę do zastosowania w kompozycji z pozostałymi płytkami. Przygotowując projekt łazienki, czy płytek kuchennych warto wziąć pod uwagę charakter wnętrza, preferencje klienta, ale również dostępność różnorodnych płytek z tej samej linii. Kładzenie dekorów wykonuje się tak samo jak pozostała część płytek, jednak pomocny jest projekt, który uwzględnia precyzyjne umiejscowienie płytek dekoracyjnych na ścianie. Jest to zdecydowanym ułatwieniem dla glazurnika, by uniknąć nieporozumień, jak również dla właściwej realizacji zlecenia.

poniedziałek, 16 lipca 2012

Precyzyjne docinanie płytek

W odpowiedzi na wiele zapytań odnośnie właściwego przycięcia płytek, wykonania idealnych otworów w kafelkach kolejny post dotyczyć będzie przycinania płytek. Na wstępie warto podkreślić ponownie, iż tnąc płytkę trzeba mieć na uwadze jej kruchość, jaka wynika z właściwości surowca, jakim jest ceramika. Często płytki trzeba dociąć do pożądanego rozmiaru, co jednak nie jest najtrudniejszym zadaniem dla glazurnika ( o ile posiada narzędzia tnące). Zdecydowanie bardziej skomplikowaną czynnością jest wycięcie okrągłych otworów, czy też kwadratowych pod wymiar rurki, czy wystającego elementu ze ściany przechodzącego przez środek płytki. Wykonanie otworu jest niezwykle ryzykowne, gdyż płytka może pęknąć, nie tylko podczas wiercenia otworu,a le i po jej nałożeniu na ścianę. Co więcej nie tylko płytki ścienne wymagają wykonania otwór, również gres podlega cięciu. Posiłkując się wyrzynarką można wykonać większe nacięcia, jak również precyzyjnie podciąć kafelkę, jednak będąc zaopatrzonym w otwornicę do płytek wycięcie nawet niewielkiego otworu, w dodatku kolistego jest szybkie i łatwe. Istotnym elementem przygotowania otworu jest jego idealne naniesienie pod względem wymiarów i odległości od krawędzi płytki. Tym trudniejszym zadaniem jest wycięcie kilku otworów w jednej płytce, co niestety zdarza się przy pionach wodnych, jak również przy instalacji wodno-kanalizacyjnej wokół umywalki, czy kompaktu stosując wielkoformatowe płytki.
Każdy otwór wiercony w ceramice naraża płytkę na ubytki zewnętrznej warstwy szkliwa, jak i rysy, czy pęknięcia, czasami wystarczy nawiercić niewielki otwór na kołek rozporowy, by płytka pękła na całej długości. Niestety zdarza się i tak, że przy zachowaniu największej ostrożności i fachowym wykonaniu nawierceń płytka pęknie, dlatego też zaleca się zakup płytek z zapasem na ewentualne podmiany płytek, naprawy pokrywające straty.

środa, 11 lipca 2012

Spadek ściekowy

Bardzo częstym błędem fachowców jest brak zachowania spadku na powierzchniach kafelkowanych, poddanych dużej ekspozycji na wodę. Zwłaszcza na balkonach i tarasach, jak i podjazdach powinien być zachowany spadek ku odpływowi do ścieku, gruntu. Przyjmuje się, iż spadek powinien wynosić od 8% do maksymalnie 12-15%, w zależności od potrzeb. Zbyt duży spadek może powodować zakłócenia w korzystaniu z powierzchni płytkowanej, zbyt mały utrudnia odpływ wodzie zbierającej się na powierzchni glazury. Największym problemem są nawałnice i nadmierne opady atmosferyczne jak też zwykłe rozlanie wody na balkonie, czy tarasie może powodować podlanie budynku w częśći mieszkalnej. Dlatego warto zadbać o właściwe ujście wody, by zapobiec zbieraniu się kałuż wody, wilgoci itp. Spadek ściekowy może być także pomocny w kabinach prysznicowych i łazienkach, gdzie  stosowane są sztuczne zagłębienia poprzez korektę warstwy kleju do glazury.

poniedziałek, 9 lipca 2012

Cokoliki i listwy wykończeniowe



Najczęściej położenie glazury na podłodze kończy się ułożeniem cokolików wykończeniowych. Jest to estetyczne rozwiązanie dla wykończenia podłogi. Poza wyglądem ma to również cechy praktyczne w przypadku utrzymania czystości na podłodze. Rzadziej cokoliki stosuje się w przypadku kafelkowanych ścian, wówczas nie jest konieczne wykończenie podłogi. Same cokoliki można zakupić gotowe z tym właśnie przeznaczeniem, wówczas kafelki są flizowane i nie wymagają specjalnego wykończenia lub wykonać je w sposób najprostszy jak docięcie płytek na wymiar cokolika. Wówczas zakończenie cokolików można wykonać od tzw. reki, dzięki właściwościom fugi, jak również zastosować plastikowy profil wykończeniowy, który zaokrągli powierzchnię i zapobiegnie pękaniu, odklejaniu, jak i osłoni chropowatą mało estetyczną krawędź ciętej płytki. Listwy wykończeniowe dedykowane do kolekcji płytek potrafią swoje kosztować podobnie do cen dekorów, stąd tez wiele osób wybiera wykończenie ciętą płytką z flizem wykonanym mechanicznie przez kafelkarza.

czwartek, 5 lipca 2012

Półki z płytek



Wykonanie półki z kafelek to jedno z zadań, jakie z pozoru wydają się być skomplikowane i złożone, tymczasem zasadniczym elementem całej czynności jest odpowiedni projekt rusztowania. Przemyślane mocowanie półki to połowa sukcesu. Wymierając system mocowania oraz montażu właściwej półki warto uwzględnić obciążenie półki nie tylko ewentualnymi przedmiotami, ale również i przede wszystkim glazurą, którą obkładamy półkę. Często półki z płytek stosuje się wykorzystując naturalne wnęki i występy, jednakże nie ma przeszkód, by sztucznie zbudować regał z płytek lub obudować dotychczasową półkę glazurą. Półki z płytek ceramicznych są niezwykle praktyczne w łazience, czy toalecie, gdzie nie tylko współgrają z otoczeniem wtapiając się w całość wykończenia, jak i dodając uroku wnętrzu, ale są także wygodne w utrzymaniu czystości, trwałe, a także wytrzymałe pod względem obciążenia.

poniedziałek, 2 lipca 2012

Fugowanie



Proces fugowania to ostatnia czynność w kafelkowaniu. Położenie fugi niezwykle spowalnia wykonanie metrażu z płytek, gdyż do jej położenia wymagane jest, by kafelki wyschły, najpewniej zachować odstęp około jednej do dwóch dób od momentu ułożenia glazury. Nałożenie fugi to również nie koniec, gdyż fuga musi zostać przemyta oraz wyschnąć, co więcej do wypełnienia szczelin fugą wymagane są odpowiednie warunki atmosferyczne, co jest bardzo ważne dla glazury i terakoty na zewnątrz. Fugowanie na deszczu niewielki ma sens, gdyż wilgoć i deszcz większość fugi wymyje zanim zdąży zawiązać się w szczelinach między płytkowych. Stąd bez względu na metraż powierzchni kafelkowanej, czy jest to dwa, czy pięć a może i piętnaście metrów kwadratowych zawsze trzeba liczyć się z minimum trzema dobami od momentu przygotowania podłoża pod kafelki, aż do momentu oddania w użytek danej powierzchni. Aby nie trzeba było poprawiać ani uzupełniać fugi warto wypełnić narożniki pomieszczenia silikonem lub fuga z dodatkiem silikonu, lateksu, co zapewni elastyczność wypełnienia i zapobiegnie przyszłemu pękaniu.

czwartek, 28 czerwca 2012

Kafelkowanie powierzchni przemysłowych



Z uwagi na praktyczność zastosowania płytek na podłodze, kafelki stosowane są zarówno w instytucjach, obiektach handlowych, usługowych, jak i użyteczności publicznej. Bardzo często kafelkowane są także magazyny i zakłady produkcyjne, warsztaty oraz hipermarkety. Ze względu na bardzo dużą powierzchnię kafelki kładzione są metodą pół suchego betonu. Jednym z powodów jest także oszczędność, jednak przede wszystkim przesłankę stanowi trwałość wykonania. Najczęściej kafelkowanie powierzchni przemysłowych, posadzek wyróżnia nie tylko metoda układania, ale również materiał – płytki, o szczególnych właściwościach. Zwykle chodzi o przemysłową glazurę zapobiegającą śliskości powierzchni i odporności an ścieranie, jak również interakcje z substancjami chemicznymi. Wbrew pozorom płytki na posadzki przemysłowe nie są tańsze od ozdobnej glazury, jaką stosuje się w pomieszczeniach mieszkalnych. Wykonanie posadzki na dużej powierzchni należy do zadań dla brygady glazurników, za czym przemawia konieczność synchronizacji wielu zadań jednocześnie.

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Wycinanie otworów w kafelkach



Pękanie kafelek to jedna z ich naturalnych właściwości, dlatego też konieczność wycięcia precyzyjnego otworu w płytce może powodować gęsią skórkę, nawet u doświadczonego kafelkarza. W celu wyrżnięcia otworu w płytce stosuje się specjalnych wierteł lub wyrzynarki umożliwiającej docięcie otworu w najtrwalszym gresie, terakocie, jak i delikatnych kafelkach. Coraz popularniejsze płytki ceramiczne o niezwykle cienkiej grubości kafelki i coraz to większym rozmiarze powodują trudność w wykonywaniu otworów, zwłaszcza tych najmniejszych. Z drugiej strony kafelkowanie łazienki wymaga montażu uchwytów ręcznikowych, luster, armatury i wielu innych elementów wymagających dopasowania płytki do potrzeb wnętrza. Wycinając otwór należy zachować szczególną ostrożność, gdyż to właśnie wtedy najczęściej płytka pęka, nie rzadko dzieje się to już w momencie kładzenia płytki na klej, bądź tuż po położeniu glazury. Naruszenie struktury płytki sprawia, iż płytka z czasem pęka samoistnie. Im cieńsza płytka, tym większe prawdopodobieństwo pęknięcia. Bardzo często są to niewielkie, mikropęknięcia niewidoczne na pierwszy rzut oka, zwłaszcza kiedy płytka jest wzorzysta, niemniej dla profesjonalnego montażu płytek nie powinna taka sytuacja mieć miejsca.

piątek, 22 czerwca 2012

Krzyżyki dystansowe i kliny



Kafelkowanie dla laika kojarzy się najczęściej z krzyżykami, które są najbardziej charakterystycznym elementem pracy kafelkarza. Coraz częściej krzyżyki nie są potrzebne, gdyż układa się płytko bezfugowo, co oznacza iż minimalizuje się dystans pomiędzy płytkami do zera. Tradycyjne krzyżyki mają na celu utrzymanie równomiernych przestrzeni pomiędzy kafelkami zapobiegając ich przemieszczaniu się. Krzyżyki dzięki dostępności różnych rozmiarów można stosować zarówno do gresu, jak i płytek ściennych. W większości przypadków krzyżyki po ułożeniu glazury demontuje się ze ścian i podłóg, jednakże nie jest tez błędem ich zafugowanie. Poza krzyżykami wraz z rozwojem technik glazurniczych stosuje się także kliny i systemy utrzymania poziomu. Dzięki klinom nawet na niezbyt idealnym podłożu można utrzymać poziom niwelując niedoskonałości powierzchni. Zabezpieczenie kafelki klinami pozwala również utrzymać płytkę w ściśle określonym miejscu. Wbrew pozorom krzyżyki i plastikowe kliny pełnią bardzo istotną rolę w kafelkowaniu.

środa, 20 czerwca 2012

Wypłukana fuga i co dalej? Renowacja fug



Jak każdy materiał, również fuga się zużywa, a raczej wypłukuje. Problem jest o tyle istotny, iż nie tylko sytuacja ta wpływa na estetykę płytek i wnętrza, ale również na zabezpieczenie ścian przed wilgocią i płytek przed pękaniem. Od czasu do czasu, zwłaszcza kiedy kafelkowanie powierzchnia miało miejsce ładne kilka lat wstecz warto uzupełnić ubytki fugi, a w zasadzie zaleca się wymianę fugi na całości ściany, czy podłogi, co zapewni fudze kolejne lata gwarancji jakości. W zależności od producenta i gatunku fugi, preparat z którego powstaje fuga posiada kilkuletnią od 5, 7 do 10 lat gwarancji, jednakże na jej wypłukanie ma wpływ bardzo wiele czynników, jak samo wykonanie, jak i eksploatacja powierzchni kafelkowanej, temperatury i wiele innych czynników. Najbardziej narażone na wypadanie, pękanie lub zawilgocenie są fugi w rogach oraz w miejscach bezpośredniego namoczenia, jak w okolicy wanny, brodzika, czy umywalki. Zaleca się by w tych miejscach fugę mieszać z silikonem, lub wręcz zastąpić ją wodoodpornym i szczelnie wypełniającym szczelinę silikonem o konsystencji gumy, która wpływa także na elastyczność przy ruchach płytek. Silikon również ulega zużyciu wraz z jego użytkowaniem, jednak jego wymiana nie należy do skomplikowanych.

poniedziałek, 18 czerwca 2012

Mozaika i jej układanie



Dostępne w sklepach z wyposażeniem łazienek mozaiki często są niebywale piękne. Nieregularne kształty niewielkich kamyczków lub wielobarwne niczym tęcza mozaiki z klasycznych kostek ceramicznych zachęcają do zastosowania w każdej łazience. Niestety ułożenie mozaiki to skomplikowana czynność zarezerwowana dla fachowca w tym zakresie. Ułożenie mozaiki wymaga nie lada wprawy, gdyż wystarczy zboczenie z pionu pojedynczej kostki, by całość mozaiki nie wyglądała estetycznie. Jeden błąd pociąga za sobą wiele następnych. Zazwyczaj projekty łazienek są uzupełniane mozaika w niewielkim zakresie, jednakże są także projekty, gdzie mozaika jest jedynym materiałem do ułożenia na ścianach, a nawet podłodze. Wyjątkowo pracochłonne jest fugowanie mozaiki, które wymaga od kafelkarza dokładności, ale także wiele materiału.
Mozaiki modne są ostatnio również jako wykończenie kuchni. Do tej pory w kuchniach stosowane były nieco mniejsze kafelki z motywami kuchennymi, obecnie trendy są rozmaite i bardzo zróżnicowane od mozaiki po największe płytki sięgające metra długości pojedynczej kafelki.

środa, 13 czerwca 2012

Aranżacja wnętrza za grosik – szachownica



Modne ostatnio kontrastowe kompozycjepłytek ceramicznych zarówno w kuchni, jak i w łazience umożliwiają ciekawą, jak i tanią aranżację wnętrza. Jedną z propozycji wystroju taniego i efektownego jest szachownica. Im większa pomysłowość ułożenia płytek, tym więcej uroku dla wnętrza. Ograniczeniem w tej kwestii jest jedynie nasza wyobraźnia, gdyż szachownicę można układać na całości powierzchni, jak i na jej fragmentach, również sposób ułożenia jest dowolny, zarówno karo, jak i klasyczne ułożenie płytek może być trafionym rozwiązaniem. Kafelki wcale nie muszą być biało czarne a wystarczy zmieszać dwa różne odcienie jaśniejszy z ciemniejszym, by zapewnić sobie oryginalny efekt. Nie rzadko w tym celu można skorzystać z promocyjnych cen na wyprzedaż końcówek serii, kiedy metr kwadratowy płytek kosztuje niewiele, a kupując dwa, trzy rodzaje płytek można wyczarować świetny projekt łazienki, czy kuchennej przestrzeni. Jak widać nie tylko mozaika, czy określony wzór płytek zapewnia dekoracje powierzchni kafelkowanej, ale mając do dyspozycji sporą przestrzeń ze zwykłej podłogi można uczynić dzieło sztuki. Dobrze wykonana mozaika ze zwyczajnych płytek to przede wszystkim mistrzostwo kreatywności, jak i precyzyjnego dopasowania względem siebie drobnych elementów układających się we wzór. Wzorzyste podłogi mogą przypominać dywan, co dodaje im charakteru ozdobnego i tuszuje niedoskonałości powierzchni, jak i nieczystości.

poniedziałek, 11 czerwca 2012

Kafelkować do 2/3 czy w pełnej wysokości?


Planując kafelkowanie łazienki najczęściej stoimy przed dylematem, czy wykafelkować ściany jedynie do określonej wysokości, czy na całą wysokość ścian, podobnie bywa z kuchnią. W przypadku kuchni w ramach oszczędności praktykuje się także kafelkowanie kuchni jedynie na przestrzeni pomiędzy blatem roboczym a wiszącymi szafkami kuchennymi. Każda wysokość ma swoje wady i zalety, jednakże standardem stało się kafelkowanie do 2/3 wysokości pomieszczenia, aczkolwiek współczesne projekty zwłaszcza łazienek zakładają kafelkowanie na pełnej wysokości pomieszczenia. Z punktu widzenia funkcjonalności kafelkowanie Katowice większych powierzchni gwarantuje praktyczne użytkowanie pomieszczenia, niestety minusem tego rozwiązania jest chłód jaki powodują płytki. Również trudniej jest zmienić wystrój łazienki, czy kuchni, jednak ta wada może być również zaletą, w dodatku jest wpisana w charakterystykę glazury.

piątek, 8 czerwca 2012

Układanie gresu w karo



Tradycyjne kafelkowanie ma równie sporo swoich zwolenników, co metoda układania płytek w karo. Układanie glazury w skos króluje na podłogach, do rzadkości należy kładzenie płytek w karo na ścianach, bez względu na to jaki rodzaj pomieszczenia jest kafelkowany. Niestety ta technika idealnie sprawdza się w większych pomieszczeniach, na mniejszych powierzchniach skosy optycznie pomniejszają przestrzeń co tez wpływa na estetykę wystroju. Znaczenie ma także wielkość pojedynczej płytki, gdyż im większa płytka tym większej przestrzeni potrzebuje. Nie bez powodu mozaiki układane są oszczędnie w niewielkich pomieszczeniach. Oczywiście wszystko jest kwestią gustu, jednakże elementarne zasady aranżacyjne powinno się zachować dla czytelności i przejrzystości wnętrza. Zbyt ciężkie wzory, kolory, ich natłok z pewnością pomniejszy pomieszczenie, dodają do tego układ w karo może okazać się, że nasza łazienka będzie wydawać się „zagracona” zanim cokolwiek do niej wstawimy. Niemniej karo pozwala na puszczenie wodzy fantazji i stworzenie wielu wzorów bez potrzeby przycinania płytek, wystarczy utworzyć romby lub szachownicę korzystając z drugiego koloru płytek lub dodać pojedyncze dekory, by podłoga była ciekawa i wręcz intrygująca swym układem.

środa, 6 czerwca 2012

Kafelki i podgrzewana podłoga



Decydując się na kafelkowanie podłogi trzeba mieć na względzie chłód jaki powodują płytki. Nie gustując w stąpaniu po zimnej podłodze warto pomyśleć o instalacji ogrzewania podłogowego, które niekoniecznie musi pełnić funkcję głównego systemu grzewczego w mieszkaniu, ale może być ogrzewaniem delikatnie podnoszącym temperaturę podłogi w okresie zimowym lub w zależności od potrzeby. Komfort użytkowania podłóg z ogrzewaniem jest bardzo wysoki, niestety koszt instalacji również jest proporcjonalnie wyższy od tradycyjnej glazury. Coraz częściej poza elektrycznym ogrzewaniem podłogowym stosowane jest także ogrzewanie wodne umożliwiające podłączenie go do centralnego ogrzewania domu. Kafelki mają też swoją zaletę w postaci chłodu, jaki dają nam w porze letniej. Rozwiązaniem dla zmarzluchów mogą być dywaniki i chodniki kładzione na powierzchni płytek, również w sanitariatach, aczkolwiek w tym rozwiązaniu mankamentem jest wilgoć pozostająca na powierzchni dywaników, mat itp. zaletą podgrzewanej podłogi jest także szybkie schnięcie mokrych powierzchni, a co za tym idzie eliminacja wszelkiej wilgoci na podłodze.

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Jak wygląda obmiar kafelkarski?



Nie mając zacięcia do prac budowlanych i majsterkowania, kafelkowanie wymaga wynajęcia profesjonalnej firmy glazurniczej, względnie dobrego fachowca kafelkarza. Najczęściej podawaną ceną za usługi układania glazury jest cena za metr kwadratowy położenia płytek, jednak w jaki sposób wycenić kafelkowanie kuchni lub schodów? Z pomocą przychodzi obmiar kafelkarski, kiedy to niezbędne jest wymierzenie wszystkich powierzchni ścian, podłóg, jakie mają być kafelkowanie z wnękami, skosami, narożnikami i występami włącznie. Klienci najczęściej szacują sobie samodzielnie koszt wykonania usługi na podstawie powierzchni pomieszczenia, zapominając o tym, że usługi kafelkowania łazienki liczone są od metra kwadratowego położonych kafelek, a nie powierzchni łazienki. W efekcie daje to o wiele wyższą kwotę niż wstępnie założona przez klienta. Kolejnym błędem szacunku bywa brak uwzględnienia powierzchni we wnękach okiennych, drzwiowych, również kabiny prysznicowej itp. między innymi z tego powodu każda wycena usługi ułożenia płytek jest sporządzana indywidualnie. Powodem każdorazowej wyceny jest także stan aktualny pomieszczenia, konieczność wyrównania ścian, położenia gładzi, czy tez zerwanie starej glazury ze ścian, podłóg, co podnosi koszt usługi finalnej. W wycenie znaczenie ma także sposób położenia płytek, karo lub klasyczny, jak również kwestia samych płytek, czy są to płytki bezfugowe, w jakich wymiarach, czy na przykład jest to mozaika, bądź ułożenie wzoru z posiadanego przez klienta projektu wnętrza.

piątek, 1 czerwca 2012

Zabudowa pionów wodno-kanalizacyjnych i wnęk



W mieszkaniach w bloku, czy tez budynku wielorodzinnym nie trudno o wystające rury, rurki i inne elementy pionów kanalizacji, co więcej nie tylko w łazienkach, czy toalecie, ale w całym mieszkaniu. Współczesne budownictwo dzięki kreatywności architektów unika instalacji wszelkiego rodzaju widocznych i rzucających się w oczy. W miarę możliwości wszelkie rury i piony są skrywane, jednak budownictwo sięgające korzeniami w PRL-u posiada wiele niespodzianek dla lokatorów. By zamaskować nieestetycznie wyglądające rury można obudować je kafelkami. Rozwiązanie to jest o tyle praktyczne, że wykonany lekki stelaż pozwala na szybki i łatwy demontaż wraz z płytkami w razie awarii pionu lub jego konserwacji. Możliwość zastosowania wkręcanych elementów ruchomych pozwala na przysłowiowe zaglądanie do zabudowanej przestrzeni, na przykład celem odczytu wodomierza, czy zakręcenia wody w pionie. Zabudowy tego typu są stosowane zarówno w łazienkach, kuchniach przy okazji kafelkowania pozostałej powierzchni, jak i w przedpokoju, czy pokojach zastępując ceramikę ozdobnym kamieniem fasadowym, którego technika układania jest identyczna co tradycyjne kafelkowanie.

środa, 30 maja 2012

Gres na podłogę



Bezwzględnie na podłogi stosuje się gres, jednakże jaki gres wybrać, by podłoga nam służyła nie tylko długo, ale i była komfortowa w użytkowaniu? Niestety nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, gdyż różne są potrzeby i oczekiwania klientów, co też zauważyli producenci oferując na rynku gres o bardzo zróżnicowanych właściwościach. Biorąc pod uwagę cenę, najtańszy jest gres techniczny stosowany w kafelkowaniu powierzchni przemysłowych, handlowych i użytkowych. Do domów i mieszkań polecany jest gres szkliwiony o gładkiej powierzchni, natomiast na tarasy i balkony stosuje się gres o chropowatej fakturze zewnętrznej powłoki zapewniając lepszą przyczepność podczas wilgotnej nawierzchni. Kwestią dyskusyjną jest czy gres o zupełnie gładkiej powierzchni, niewiele różniącej się od szklanej płytki ściennej ma sens pod względem technicznych właściwości. Z pewnością jest on „ładniejszy”, jednak czy praktyczniejszy?

poniedziałek, 28 maja 2012

Drukowane kafelki



Od kilku lat rekordy popularności biją dekoracje pomieszczeń przy pomocy glazury drukowanej. Pomimo iż wiele czerpią one w dalszym ciągu z klasycznego wzornictwa nieregularnych tekstur i geometrycznych kształtów, względnie motywów kwiatowych, zwłaszcza orientalnych ornamentów, to nadruki wykonywane są w bardzo różnorodnych stylach. Spotyka się drukowane kafelki imitujące gazetę, jak i obraz, czy szkic, jak również lustro z delikatnym wzorkiem. Niegdyś malowane ręcznie, później maszynowo ornamenty i szlaki na dekorach ceramicznych, dziś zastąpione zostały nadrukiem, o dużej odporności i trwałości. Producenci chcąc sprostać najśmielszym oczekiwaniom klientów oferują coraz częściej indywidualne projekty, limitowane kolekcje jak również udostępniając realizację zamówienia według własnego projektu ze zdjęciem. Oczywiście jest to swego rodzaju gadżet, jednakże bardzo atrakcyjny dla osób o ekstrawaganckim stylu bycia, chcących wyposażyć mieszkanie w indywidualne przedmioty, jak chociażby własne płytki ceramiczne.

piątek, 25 maja 2012

Półki i kabiny prysznicowe z płytek


Dość wygodnym rozwiązaniem jest wykonanie łazienki tak, by zminimalizować ilość wstawianych do pomieszczenia przedmiotów, między innymi mebli łazienkowych, które z powodzeniem można zastąpić glazurą formując półki, wnęki i przegrody z płytek. To rozwiązanie pozwala na zachowanie estetyki, jak i oszczędności w przestrzeni i wyposażeniu. Ciekawe projekty aranżacyjne zadziwiają nas pomysłowością zagospodarowania przestrzeni. Najczęściej z glazury wykonywane są półki, czy to w okolicy wanny, kabiny prysznicowej, czy tez umywalki. Półki zpłytek pozwalają na zachowanie czystości w banalny sposób, są trwałe i praktyczne, dzięki możliwości konstrukcji rusztowania półki możliwe jest wykonanie półek z kafelek o każdej grubości, szerokości i długości, nie tylko wykorzystując naturalne występy w ścianie. Praktycznym rozwiązaniem jest także zabudowanie płytkami przestrzeni pod umywalką, jak również zbudowanie przegrody kabiny prysznicowej z drzwiami przesuwnymi po jednej stronie oszczędzając na zakupie kabiny i zyskując na praktycznym rozwiązaniu dającym dodatkową przestrzeń ścianki przegrody chociażby na wieszak na ręczniki.

wtorek, 22 maja 2012

Płytki na klej, czy cement?


Z reguły płytkowanie odbywa się techniką kładzenia płytek na klej, jednakże mając nierówne podłoże lub kładąc płytki w miejscu trudnym pod względem przyczepności i wysokim stopniu eksploatacji warto zastosować jako element wiążący zaprawę cementową. Pół suchy beton składający się z cementu i piasku pozwala na jednoczesne wyrównanie powierzchni pod kafelki, nawet o grubej powierzchni w miejscach wyjątkowo nierównych. Wadą metody kładzenia na cement jest trudne zerwanie starej nawierzchni płytek. Układanie glazury na cemencie stosowane jest głównie na powierzchniach przemysłowych o dużym metrażu. Powodem jest koszt, gdyż cementowa zaprawa pod płytki jest zdecydowanie tańsza od zastosowania kleju do glazury. Różnice w cenach kleju do wewnątrz i na zewnątrz często powodują, iż glazura zewnętrza kładziona jest na zaprawie cementowej.

Jaką fugę wybrać?


Fugowanie jest ostatnim procesem o charakterze konserwującym i dekoracyjnym. Fuga wypełnia szczeliny pomiędzy płytkami nadając estetyczny wygląd kafelkom oraz dodając elastyczności powierzchni. Dzięki różnym kolorom fugi, jakie oferują producenci można dokładnie dobrać stosowny odcień i barwę fugi pod kafelki. Jednakże kolor fugi to nie wszystko, istotny jest również skład fugi. Do kuchni i łazienek oraz na wszelkie powierzchnie narażone na negatywne oddziaływanie temperatury, duże wahania temperatur oraz ruchomość zaleca się stosowanie fugi elastycznej z dodatkiem lateksu. Fuga lateksowa zapobiega wypłukiwaniu się, jak również pękaniu. Aby uniknąć przebarwień fugi warto odczekać wskazany przez producenta czas od położenia fugi do chwili użytkowania powierzchni fugowanej. Dostępne fugi gotowe do nałożenia o konsystencji kremu są jedynie nowoczesnym produktem dla wymagających klientów, jednakże właściwości fugi nie odstają od klasycznej fugi w proszku do samodzielnego rozrobienia.

Kafelkowane parapety i blaty


Kafelki znane są nam przede wszystkim ze ścian i podłóg, coraz częściej stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych, nie tylko użytkowych jak kuchnia, łazienka, hol, czy schody, ale również w pokojach. Innowacyjną metodą jest kafelkowanie blatów oraz kafelkowanie parapetów, które zapewniają trwałość, ale i ciekawy wygląd. Kompozycja blatu kuchennego w płytkach ceramicznych może być doskonałym akcentem dekoracyjnym wnętrza. Wybierając glazurę na parapet, czy blat roboczy warto zwrócić uwagę na jej jakość, wykonanie, gdyż klasa ścieralności to nie wszystko, liczy się także twardość i grubość płytki. Najlepszym materiałem w tym celu jest gres szkliwiony, który gwarantuje odporność na użytkowanie, temperaturę i nacisk pod wpływem ciężaru, ale także prezentuje się elegancko tak na mniejszych, jak i większych powierzchniach.

Czym jest kafelkowanie?

Kafelkowanie posiada wiele synonimów, jedni nazywają je płytkowaniem, inni układaniem glazury, jeszcze inni określają je mianem - kładzeniem kafelek. Nazewnictwo może być róznorakie, jednakże czynnośc pozostaje ta sama i zdaje się być najbliższa określeniu - układanie płytek, glazury, gdyż fizycznie jest to ułożenie płytek ceramicznych według określonego wzoru, projektu.
Układanie glazury znane jest od czasów starożytnych, również w zakresie mozaik, które były sztukaterią i dziełem sztuki. Dziś mimo ogromnego postępu technologicznego proces produkcji, jak i samego ułożenia płytek znacząco się nie zmienił. Podobnie jak przed tysiącami lat kafelkowanie i zdobienie wnętrz za pomocą glazury nadal stanowi jeden z trwalszych sposobów na zachowanie świetności elewacji budynku, wnętrza pomieszczeń kuchennych, sanitarnych itp.

Dlaczego blog?

Forma bloga pozwala na publikację różnorodnych treści, nasza firma postanowiła prowadzić bloga celem informacji i dostarczenia Czytelnikom, być może inspiracji, wiedzy, praktycznych wskazówek związanych z układaniem glazury. Na co dzień zajmujemy się kafelkowaniem mieszkań, domów, lokali użytkowych, posiadamy duże doświadczenie i praktyczną wiedzę, którą chcemy podzielić się nie tylko z naszymi klientami, ale szerokim gronem internautów poszukujących rozwiązań i odpowiedzi na nurtujące je pytania z branży glazurniczej.
Na blogu strać się będziemy zamieszczać przydatne informacje, praktyczne porady, jak i fachowe uwagi, jednocześnie zapraszamy do dyskusji i wyrażania własnych opinii w poruszanych tematach.

 

Popularnymi usługami na przestrzeni ostatnich lat jest układanie glazury Katowice nie tylko na powierzchni kuchni, czy łazienki, ale także w innych pomieszczeniach mieszkalnych domu. Szczególnie poleca się układanie gresu Katowice, który stanowi estetyczne wykończenia wnętrz Katowice. Praktycznym rozwiązaniem jest kafelkowanie balkonu, jak i układanie płytek na tarasie, dla wymagających klientów zaleca się zakup terakoty, zapewniając trwałość i odporność na oddziaływanie wilgoci oraz warunków atmosferycznych na podłoże. Łatwe utrzymanie w czystości glazury na podłodze to główna jej zaleta. Profesjonalne kafelkowanie Katowice powinno być wykonane przez wykwalifikowanego fachowca, jakim jest kafelkarz Katowice. Różne firmy remontowe Katowice oferują usługi glazurnicze Katowice w bardzo atrakcyjnych cenach, jednakże zbyt niska cena za metr kwadratowy ułożenia płytek może budzić wątpliwość co do jakości zrealizowanej usługi. Kładzenie płytek ceramicznych wymaga nie tylko wprawy, ale również wiedzy teoretycznej, dzięki której wykorzystaniu kafelkowane powierzchnie otrzymują długoletnią gwarancję nie tylko na usługi kafelkowania Katowice, ale również na samą glazury. Bardzo istotnym elementem układania glazury jest właściwe przygotowanie podłoża pod kafelki, wyrównanie ścian, skucie starej glazury, czy wykonanie wylewki wyrównującej powinny być uwzględnione w kosztorysie zlecanej przez klienta usługi kafelkowania Mikołów. Nie każdy glazurnik Katowice informuje klienta o konieczności równania ścian, które wpływają nie tylko na estetykę płytek, ale również na jakość wykonanej pracy. Profesjonalne usługi glazurnicze nie są jednak równoznaczne z kompleksową obsługą budowlano-remontową. Kafelkowanie kuchni Katowice najczęściej obejmuje częściowe układanie glazury na ścianach oraz kafelkowanie podłogi, w odróżnieniu do usługi kafelkowania łazienki, gdzie płytki ceramiczne układa się na całości powierzchni łazienki lub zdecydowanej jej większości. Coraz częściej kafelkowanie łazienki Katowice wykonuje się według projektu aranżacji wnętrza, zawierającego precyzyjne określenie wzoru, czy kompozycji mozaiki, połączenie kolorystyczne, montaż luster, co stanowi ułatwienie dla glazurnika. Wycena wykafelkowania tarasu, czy kuchni, jak i każdej innej powierzchni powinna być sporządzona indywidualnie, przy uwzględnieniu niezbędnych prac przygotowawczych, jak i życzeń klienta. Nawet najlepszy kafelkarz Katowice nie jest w stanie wykonać usługi prawidłowo, kiedy niezbędne jest wyrównanie podłogi, czy prostowanie ścian zanim zostanie wykonane kafelkowanie tychy.Nawet najlepszy kafelkarz Katowice nie jest w stanie wykonać usługi prawidłowo, kiedy niezbędne jest wyrównanie podłogi, czy prostowanie ścian zanim zostanie wykonane kafelkowanie tychy. Zlecając fachowy montaż płytek, należy mieć na uwadze, iż koszt wykafelkowania 1mkw podawany jest zawsze orientacyjnie i dochodzi do niego cena za usługi skucia starej glazury, czy też dodatkowe elementy jak ułożenie półki z kafelek, wykonanie mozaiki, czy zabudowa rur płytkami, bądź wykonanie odpływu, czy położenie dekorów, układanie płytek według projektu itp. Co ciekawe wpływ na koszty ma także sposób układania glazury, gdyż układanie gresu w karo wyceniane jest nieznacznie drożej niż metodą klasyczną, podobnie jak różnica w cenie za ułożenie mozaiki Katowice, która jest nie tylko czasochłonne, ale i pracochłonne. Nie zawsze firma remontowa Katowice posiada w swej ofercie tak nietypowe usługi glazurnicze mikołów jak chociażby kafelkowanie parapetów, czy układanie glazury na schodach. Kompleksowa oferta na remonty Katowice zazwyczaj obejmuje kafelkowanie kuchni i łazienek Katowice, jednak kiedy zależy nam na najwyższej jakości warto wynająć wyspecjalizowaną firmę, gdyż dobry kafelkarz Katowice rzadko podejmuje się remontów wymagających innych robót budowlanych niż glazurnictwo. Zlecając kafelkowanie balkonu nie jest powiedziane, iż nie wykona nam tej usługi najlepszy kafelkarz Katowice, który będzie podwykonawcą firmy remontowej wykonującej nasz generalny remont mieszkania. Decydując się na usługi kafelkarza Katowice należy uzgodnić nie tylko termin i zakres robót, ale także ustalić metraż oraz ilości poszczególnych materiałów (klej do glazury, kafelki, dekory), jakie będą potrzebne. W zależności od rodzaju wnętrza i glazury, płytkarz Katowice ocenić powinien również wielkość trat o jakie należy powiększyć zakup płytek, a które są nieuniknione. Potocznie określeniem na kafelkowanie mikołów jest płytkowanie Katowice. Kupując kafelki na balkon lub taras warto zwrócić uwagę na ich mrozoodporność, która zapewni im trwałość, podobnie jak wybierając płytki ceramiczne na podłogę należy zadbać o jakość gresu, nie tylko jego walory estetyczne. W odróżnieniu od glazury poszukiwania kafelkarza warto zacząć od poleceń przez znane nam osoby. Najczęściej kafelkarz z polecenia to sprawdzony i dobry glazurnik Mikołów, a kiedy takowego nie mamy warto posiłkować się internetem, gdzie pod hasłem kafelkarz katowice opinie z pewnością ukaże się nam długa lista wyników. Podobnie chcąc zorientować się w kosztach , można spróbować samodzielnie oszacować wartość zlecenia na kafelkowanie schodów, czy kafelkowanie łazienki Katowice, lub układanie mozaiki na określonym metrażu, gdyż cennik układanie płytek katowice jest często zamieszczany przez konkurencyjne firmy.