poniedziałek, 30 lipca 2012

Kafelki w pokoju?

Coraz częściej płytki ceramiczne w różnych konfiguracjach układa się w pokojach. O ile podłoga z gresu w salonie może być wygodna pod kątem utrzymania czystości, to kafelkowanie ścian pokoju wydaje się być fanaberią. Owszem to bardzo oryginalny pomysł jeśli wziąć pod uwagę klasyczne płytki, jednak wyposażając salon w fakturowane i drukowane płytki można dokonać wspaniałej aranżacji wnętrza. Do niedawna modne luksfery, dziś często zastępowane są nowoczesna połyskującą glazurą w bardzo żywych barwach, z ciekawa fakturą, czy tez wzorem. Oczywiście pokoi nie kafelkuje się w całości, jednak pasek mozaiki połączony z tapeta natryskową, czy kamieniem ozdobnym to świetny pomysł na dodanie charakteru wnętrzu pokoju wychodzącego na taras, balkon, czy tez przechodzącego w jadalnię, kuchnię. Najczęściej glazura wypełnia pokoje z kominkiem lub przejściem na zewnątrz, co dodaje komfortu czyszczenia, jak i zachowania równowagi. Sam proces położenia płytek czy to w pokoju, czy łazience nie odbiega zbytnio od siebie, poza uszczelnieniem przed wilgocią, które w pokoju również nie zaszkodzi. Bardzo często płytki tworzą wspaniałe rozety i wzory na podłodze dużej powierzchni salonu, a równie często są one łączone z innym materiałem jak panele i deski podłogowe, często nie dając się od siebie odróżnić.

czwartek, 26 lipca 2012

Płytki na schody

Kafelkując schody zewnętrzne, czy to wewnętrzne przede wszystkim należy zwrócić uwagę na antypoślizgowa powierzchnię płytek. Na rynku dostępne są profesjonalne stopnice, które posiadają chropowatą powierzchnię gresu, a poza tym gumowane pasy zapobiegające ślizganiu się. Niektóre ze stopni mają celowo wypukłe wypustki mające na celu poprawienie chropowatości powierzchni płytki. Co istotne wybierając na schody płytki wzorzyste należy liczyć się z bardzo dużymi stratami, gdyż układanie płytek według wzoru plus docinanie ich na właściwy wymiar powoduje, iż wiele płytek musi zostać nacięte bez wykorzystania pozostałej części płytki. Szacunkowo można liczyć 50% strat na płytkach na schody. Szeroka oferta płytek zewnętrznych imitujących bruk pozwala na uzyskanie ciekawych efektów estetycznych, co należy brać pod uwagę w przypadku wyboru układu płytek na schodach. Dodatkowo na względzie powinno się mieć wzrost kosztu usługi ułożenia płytek na schodach, gdyż stawki glazurników w odniesieniu do schodów są znacząco wyższe aniżeli kafelkowanie powierzchni podłogi w metrach kwadratowych.

poniedziałek, 23 lipca 2012

Jakie powinny być płytki?


Po pierwsze odpowiadając na pytanie w temacie, mówimy o płytkach ceramicznych. kupując płytki należy zwrócić uwagę na ich jakość i wykonanie. Już na pierwszy rzut oka należy unikać płytek nierównych o brzegach, wszystkie krawędzie powinny być jednakowo gładkie i proste, należy zwrócić uwagę na kolorystykę, by każde pudełko nie miało innego odcienia co zdarza się kupując płytki z różnych dostaw sklepowych. To co istotne dla jakości płytki, to przede wszystkim jej wytrzymałość, a zarazem na pozór przeciwstawna cecha jaką stanowi kruchość. Najlepiej sprawdzić tę zależność przecinając płytkę, która powinna stawiać opór podczas cięcia, jednak po nacięciu powinna równo pęknąć bez oddziaływania dużą siła na ceramikę. Co zrobić, kiedy nie mamy możliwości próby nacięcia płytki? wówczas trzeba zaryzykować, tudzież zaufać opiniom innych w zakresie danego asortymentu, kolekcji płytek określonego producenta. A dlaczego płytki muszą być idealnie równe? otóż to nie tylko kwestia estetyki, która także jest ważna, gdyż nierówne brzegi wyjdą wyraźnie na fudze wykończeniowej, jednak równa krawędź to ogromne ułatwienie podczas układania kafelek. Niestety często najtańsze płytki, czy gres techniczny są fatalnie wykończone, przez co powodują liczne straty na pełnej powierzchni.

czwartek, 19 lipca 2012

Dekory i inserta


Każda kolekcja płytek czy to łazienkowych, czy kuchennych posiada bazę oraz uzupełnienie w postaci płytek dekoracyjnych utrzymanych w tej samej tonacji barw, jak i stylu. Zazwyczaj poza insertami z grafiką i wzorem występuje wybór dwóch lub więcej odcieni płytek, które wzbogacą projekt wnętrza oparty na danej kolekcji płytek. Poza tym kolekcje posiadają dedykowaną podłogę oraz liczne wykończenia przydatne w zdobieniu i nie tylko, również w nietypowych projektach. Cokoliki i listwy wykończeniowe, szklane dekory to niemal obowiązkowe elementy kolekcji. Równie często kolekcja posiada kompatybilną mozaikę do zastosowania w kompozycji z pozostałymi płytkami. Przygotowując projekt łazienki, czy płytek kuchennych warto wziąć pod uwagę charakter wnętrza, preferencje klienta, ale również dostępność różnorodnych płytek z tej samej linii. Kładzenie dekorów wykonuje się tak samo jak pozostała część płytek, jednak pomocny jest projekt, który uwzględnia precyzyjne umiejscowienie płytek dekoracyjnych na ścianie. Jest to zdecydowanym ułatwieniem dla glazurnika, by uniknąć nieporozumień, jak również dla właściwej realizacji zlecenia.

poniedziałek, 16 lipca 2012

Precyzyjne docinanie płytek

W odpowiedzi na wiele zapytań odnośnie właściwego przycięcia płytek, wykonania idealnych otworów w kafelkach kolejny post dotyczyć będzie przycinania płytek. Na wstępie warto podkreślić ponownie, iż tnąc płytkę trzeba mieć na uwadze jej kruchość, jaka wynika z właściwości surowca, jakim jest ceramika. Często płytki trzeba dociąć do pożądanego rozmiaru, co jednak nie jest najtrudniejszym zadaniem dla glazurnika ( o ile posiada narzędzia tnące). Zdecydowanie bardziej skomplikowaną czynnością jest wycięcie okrągłych otworów, czy też kwadratowych pod wymiar rurki, czy wystającego elementu ze ściany przechodzącego przez środek płytki. Wykonanie otworu jest niezwykle ryzykowne, gdyż płytka może pęknąć, nie tylko podczas wiercenia otworu,a le i po jej nałożeniu na ścianę. Co więcej nie tylko płytki ścienne wymagają wykonania otwór, również gres podlega cięciu. Posiłkując się wyrzynarką można wykonać większe nacięcia, jak również precyzyjnie podciąć kafelkę, jednak będąc zaopatrzonym w otwornicę do płytek wycięcie nawet niewielkiego otworu, w dodatku kolistego jest szybkie i łatwe. Istotnym elementem przygotowania otworu jest jego idealne naniesienie pod względem wymiarów i odległości od krawędzi płytki. Tym trudniejszym zadaniem jest wycięcie kilku otworów w jednej płytce, co niestety zdarza się przy pionach wodnych, jak również przy instalacji wodno-kanalizacyjnej wokół umywalki, czy kompaktu stosując wielkoformatowe płytki.
Każdy otwór wiercony w ceramice naraża płytkę na ubytki zewnętrznej warstwy szkliwa, jak i rysy, czy pęknięcia, czasami wystarczy nawiercić niewielki otwór na kołek rozporowy, by płytka pękła na całej długości. Niestety zdarza się i tak, że przy zachowaniu największej ostrożności i fachowym wykonaniu nawierceń płytka pęknie, dlatego też zaleca się zakup płytek z zapasem na ewentualne podmiany płytek, naprawy pokrywające straty.

środa, 11 lipca 2012

Spadek ściekowy

Bardzo częstym błędem fachowców jest brak zachowania spadku na powierzchniach kafelkowanych, poddanych dużej ekspozycji na wodę. Zwłaszcza na balkonach i tarasach, jak i podjazdach powinien być zachowany spadek ku odpływowi do ścieku, gruntu. Przyjmuje się, iż spadek powinien wynosić od 8% do maksymalnie 12-15%, w zależności od potrzeb. Zbyt duży spadek może powodować zakłócenia w korzystaniu z powierzchni płytkowanej, zbyt mały utrudnia odpływ wodzie zbierającej się na powierzchni glazury. Największym problemem są nawałnice i nadmierne opady atmosferyczne jak też zwykłe rozlanie wody na balkonie, czy tarasie może powodować podlanie budynku w częśći mieszkalnej. Dlatego warto zadbać o właściwe ujście wody, by zapobiec zbieraniu się kałuż wody, wilgoci itp. Spadek ściekowy może być także pomocny w kabinach prysznicowych i łazienkach, gdzie  stosowane są sztuczne zagłębienia poprzez korektę warstwy kleju do glazury.

poniedziałek, 9 lipca 2012

Cokoliki i listwy wykończeniowe



Najczęściej położenie glazury na podłodze kończy się ułożeniem cokolików wykończeniowych. Jest to estetyczne rozwiązanie dla wykończenia podłogi. Poza wyglądem ma to również cechy praktyczne w przypadku utrzymania czystości na podłodze. Rzadziej cokoliki stosuje się w przypadku kafelkowanych ścian, wówczas nie jest konieczne wykończenie podłogi. Same cokoliki można zakupić gotowe z tym właśnie przeznaczeniem, wówczas kafelki są flizowane i nie wymagają specjalnego wykończenia lub wykonać je w sposób najprostszy jak docięcie płytek na wymiar cokolika. Wówczas zakończenie cokolików można wykonać od tzw. reki, dzięki właściwościom fugi, jak również zastosować plastikowy profil wykończeniowy, który zaokrągli powierzchnię i zapobiegnie pękaniu, odklejaniu, jak i osłoni chropowatą mało estetyczną krawędź ciętej płytki. Listwy wykończeniowe dedykowane do kolekcji płytek potrafią swoje kosztować podobnie do cen dekorów, stąd tez wiele osób wybiera wykończenie ciętą płytką z flizem wykonanym mechanicznie przez kafelkarza.

czwartek, 5 lipca 2012

Półki z płytek



Wykonanie półki z kafelek to jedno z zadań, jakie z pozoru wydają się być skomplikowane i złożone, tymczasem zasadniczym elementem całej czynności jest odpowiedni projekt rusztowania. Przemyślane mocowanie półki to połowa sukcesu. Wymierając system mocowania oraz montażu właściwej półki warto uwzględnić obciążenie półki nie tylko ewentualnymi przedmiotami, ale również i przede wszystkim glazurą, którą obkładamy półkę. Często półki z płytek stosuje się wykorzystując naturalne wnęki i występy, jednakże nie ma przeszkód, by sztucznie zbudować regał z płytek lub obudować dotychczasową półkę glazurą. Półki z płytek ceramicznych są niezwykle praktyczne w łazience, czy toalecie, gdzie nie tylko współgrają z otoczeniem wtapiając się w całość wykończenia, jak i dodając uroku wnętrzu, ale są także wygodne w utrzymaniu czystości, trwałe, a także wytrzymałe pod względem obciążenia.

poniedziałek, 2 lipca 2012

Fugowanie



Proces fugowania to ostatnia czynność w kafelkowaniu. Położenie fugi niezwykle spowalnia wykonanie metrażu z płytek, gdyż do jej położenia wymagane jest, by kafelki wyschły, najpewniej zachować odstęp około jednej do dwóch dób od momentu ułożenia glazury. Nałożenie fugi to również nie koniec, gdyż fuga musi zostać przemyta oraz wyschnąć, co więcej do wypełnienia szczelin fugą wymagane są odpowiednie warunki atmosferyczne, co jest bardzo ważne dla glazury i terakoty na zewnątrz. Fugowanie na deszczu niewielki ma sens, gdyż wilgoć i deszcz większość fugi wymyje zanim zdąży zawiązać się w szczelinach między płytkowych. Stąd bez względu na metraż powierzchni kafelkowanej, czy jest to dwa, czy pięć a może i piętnaście metrów kwadratowych zawsze trzeba liczyć się z minimum trzema dobami od momentu przygotowania podłoża pod kafelki, aż do momentu oddania w użytek danej powierzchni. Aby nie trzeba było poprawiać ani uzupełniać fugi warto wypełnić narożniki pomieszczenia silikonem lub fuga z dodatkiem silikonu, lateksu, co zapewni elastyczność wypełnienia i zapobiegnie przyszłemu pękaniu.