czwartek, 28 czerwca 2012

Kafelkowanie powierzchni przemysłowych



Z uwagi na praktyczność zastosowania płytek na podłodze, kafelki stosowane są zarówno w instytucjach, obiektach handlowych, usługowych, jak i użyteczności publicznej. Bardzo często kafelkowane są także magazyny i zakłady produkcyjne, warsztaty oraz hipermarkety. Ze względu na bardzo dużą powierzchnię kafelki kładzione są metodą pół suchego betonu. Jednym z powodów jest także oszczędność, jednak przede wszystkim przesłankę stanowi trwałość wykonania. Najczęściej kafelkowanie powierzchni przemysłowych, posadzek wyróżnia nie tylko metoda układania, ale również materiał – płytki, o szczególnych właściwościach. Zwykle chodzi o przemysłową glazurę zapobiegającą śliskości powierzchni i odporności an ścieranie, jak również interakcje z substancjami chemicznymi. Wbrew pozorom płytki na posadzki przemysłowe nie są tańsze od ozdobnej glazury, jaką stosuje się w pomieszczeniach mieszkalnych. Wykonanie posadzki na dużej powierzchni należy do zadań dla brygady glazurników, za czym przemawia konieczność synchronizacji wielu zadań jednocześnie.

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Wycinanie otworów w kafelkach



Pękanie kafelek to jedna z ich naturalnych właściwości, dlatego też konieczność wycięcia precyzyjnego otworu w płytce może powodować gęsią skórkę, nawet u doświadczonego kafelkarza. W celu wyrżnięcia otworu w płytce stosuje się specjalnych wierteł lub wyrzynarki umożliwiającej docięcie otworu w najtrwalszym gresie, terakocie, jak i delikatnych kafelkach. Coraz popularniejsze płytki ceramiczne o niezwykle cienkiej grubości kafelki i coraz to większym rozmiarze powodują trudność w wykonywaniu otworów, zwłaszcza tych najmniejszych. Z drugiej strony kafelkowanie łazienki wymaga montażu uchwytów ręcznikowych, luster, armatury i wielu innych elementów wymagających dopasowania płytki do potrzeb wnętrza. Wycinając otwór należy zachować szczególną ostrożność, gdyż to właśnie wtedy najczęściej płytka pęka, nie rzadko dzieje się to już w momencie kładzenia płytki na klej, bądź tuż po położeniu glazury. Naruszenie struktury płytki sprawia, iż płytka z czasem pęka samoistnie. Im cieńsza płytka, tym większe prawdopodobieństwo pęknięcia. Bardzo często są to niewielkie, mikropęknięcia niewidoczne na pierwszy rzut oka, zwłaszcza kiedy płytka jest wzorzysta, niemniej dla profesjonalnego montażu płytek nie powinna taka sytuacja mieć miejsca.

piątek, 22 czerwca 2012

Krzyżyki dystansowe i kliny



Kafelkowanie dla laika kojarzy się najczęściej z krzyżykami, które są najbardziej charakterystycznym elementem pracy kafelkarza. Coraz częściej krzyżyki nie są potrzebne, gdyż układa się płytko bezfugowo, co oznacza iż minimalizuje się dystans pomiędzy płytkami do zera. Tradycyjne krzyżyki mają na celu utrzymanie równomiernych przestrzeni pomiędzy kafelkami zapobiegając ich przemieszczaniu się. Krzyżyki dzięki dostępności różnych rozmiarów można stosować zarówno do gresu, jak i płytek ściennych. W większości przypadków krzyżyki po ułożeniu glazury demontuje się ze ścian i podłóg, jednakże nie jest tez błędem ich zafugowanie. Poza krzyżykami wraz z rozwojem technik glazurniczych stosuje się także kliny i systemy utrzymania poziomu. Dzięki klinom nawet na niezbyt idealnym podłożu można utrzymać poziom niwelując niedoskonałości powierzchni. Zabezpieczenie kafelki klinami pozwala również utrzymać płytkę w ściśle określonym miejscu. Wbrew pozorom krzyżyki i plastikowe kliny pełnią bardzo istotną rolę w kafelkowaniu.

środa, 20 czerwca 2012

Wypłukana fuga i co dalej? Renowacja fug



Jak każdy materiał, również fuga się zużywa, a raczej wypłukuje. Problem jest o tyle istotny, iż nie tylko sytuacja ta wpływa na estetykę płytek i wnętrza, ale również na zabezpieczenie ścian przed wilgocią i płytek przed pękaniem. Od czasu do czasu, zwłaszcza kiedy kafelkowanie powierzchnia miało miejsce ładne kilka lat wstecz warto uzupełnić ubytki fugi, a w zasadzie zaleca się wymianę fugi na całości ściany, czy podłogi, co zapewni fudze kolejne lata gwarancji jakości. W zależności od producenta i gatunku fugi, preparat z którego powstaje fuga posiada kilkuletnią od 5, 7 do 10 lat gwarancji, jednakże na jej wypłukanie ma wpływ bardzo wiele czynników, jak samo wykonanie, jak i eksploatacja powierzchni kafelkowanej, temperatury i wiele innych czynników. Najbardziej narażone na wypadanie, pękanie lub zawilgocenie są fugi w rogach oraz w miejscach bezpośredniego namoczenia, jak w okolicy wanny, brodzika, czy umywalki. Zaleca się by w tych miejscach fugę mieszać z silikonem, lub wręcz zastąpić ją wodoodpornym i szczelnie wypełniającym szczelinę silikonem o konsystencji gumy, która wpływa także na elastyczność przy ruchach płytek. Silikon również ulega zużyciu wraz z jego użytkowaniem, jednak jego wymiana nie należy do skomplikowanych.

poniedziałek, 18 czerwca 2012

Mozaika i jej układanie



Dostępne w sklepach z wyposażeniem łazienek mozaiki często są niebywale piękne. Nieregularne kształty niewielkich kamyczków lub wielobarwne niczym tęcza mozaiki z klasycznych kostek ceramicznych zachęcają do zastosowania w każdej łazience. Niestety ułożenie mozaiki to skomplikowana czynność zarezerwowana dla fachowca w tym zakresie. Ułożenie mozaiki wymaga nie lada wprawy, gdyż wystarczy zboczenie z pionu pojedynczej kostki, by całość mozaiki nie wyglądała estetycznie. Jeden błąd pociąga za sobą wiele następnych. Zazwyczaj projekty łazienek są uzupełniane mozaika w niewielkim zakresie, jednakże są także projekty, gdzie mozaika jest jedynym materiałem do ułożenia na ścianach, a nawet podłodze. Wyjątkowo pracochłonne jest fugowanie mozaiki, które wymaga od kafelkarza dokładności, ale także wiele materiału.
Mozaiki modne są ostatnio również jako wykończenie kuchni. Do tej pory w kuchniach stosowane były nieco mniejsze kafelki z motywami kuchennymi, obecnie trendy są rozmaite i bardzo zróżnicowane od mozaiki po największe płytki sięgające metra długości pojedynczej kafelki.

środa, 13 czerwca 2012

Aranżacja wnętrza za grosik – szachownica



Modne ostatnio kontrastowe kompozycjepłytek ceramicznych zarówno w kuchni, jak i w łazience umożliwiają ciekawą, jak i tanią aranżację wnętrza. Jedną z propozycji wystroju taniego i efektownego jest szachownica. Im większa pomysłowość ułożenia płytek, tym więcej uroku dla wnętrza. Ograniczeniem w tej kwestii jest jedynie nasza wyobraźnia, gdyż szachownicę można układać na całości powierzchni, jak i na jej fragmentach, również sposób ułożenia jest dowolny, zarówno karo, jak i klasyczne ułożenie płytek może być trafionym rozwiązaniem. Kafelki wcale nie muszą być biało czarne a wystarczy zmieszać dwa różne odcienie jaśniejszy z ciemniejszym, by zapewnić sobie oryginalny efekt. Nie rzadko w tym celu można skorzystać z promocyjnych cen na wyprzedaż końcówek serii, kiedy metr kwadratowy płytek kosztuje niewiele, a kupując dwa, trzy rodzaje płytek można wyczarować świetny projekt łazienki, czy kuchennej przestrzeni. Jak widać nie tylko mozaika, czy określony wzór płytek zapewnia dekoracje powierzchni kafelkowanej, ale mając do dyspozycji sporą przestrzeń ze zwykłej podłogi można uczynić dzieło sztuki. Dobrze wykonana mozaika ze zwyczajnych płytek to przede wszystkim mistrzostwo kreatywności, jak i precyzyjnego dopasowania względem siebie drobnych elementów układających się we wzór. Wzorzyste podłogi mogą przypominać dywan, co dodaje im charakteru ozdobnego i tuszuje niedoskonałości powierzchni, jak i nieczystości.

poniedziałek, 11 czerwca 2012

Kafelkować do 2/3 czy w pełnej wysokości?


Planując kafelkowanie łazienki najczęściej stoimy przed dylematem, czy wykafelkować ściany jedynie do określonej wysokości, czy na całą wysokość ścian, podobnie bywa z kuchnią. W przypadku kuchni w ramach oszczędności praktykuje się także kafelkowanie kuchni jedynie na przestrzeni pomiędzy blatem roboczym a wiszącymi szafkami kuchennymi. Każda wysokość ma swoje wady i zalety, jednakże standardem stało się kafelkowanie do 2/3 wysokości pomieszczenia, aczkolwiek współczesne projekty zwłaszcza łazienek zakładają kafelkowanie na pełnej wysokości pomieszczenia. Z punktu widzenia funkcjonalności kafelkowanie Katowice większych powierzchni gwarantuje praktyczne użytkowanie pomieszczenia, niestety minusem tego rozwiązania jest chłód jaki powodują płytki. Również trudniej jest zmienić wystrój łazienki, czy kuchni, jednak ta wada może być również zaletą, w dodatku jest wpisana w charakterystykę glazury.

piątek, 8 czerwca 2012

Układanie gresu w karo



Tradycyjne kafelkowanie ma równie sporo swoich zwolenników, co metoda układania płytek w karo. Układanie glazury w skos króluje na podłogach, do rzadkości należy kładzenie płytek w karo na ścianach, bez względu na to jaki rodzaj pomieszczenia jest kafelkowany. Niestety ta technika idealnie sprawdza się w większych pomieszczeniach, na mniejszych powierzchniach skosy optycznie pomniejszają przestrzeń co tez wpływa na estetykę wystroju. Znaczenie ma także wielkość pojedynczej płytki, gdyż im większa płytka tym większej przestrzeni potrzebuje. Nie bez powodu mozaiki układane są oszczędnie w niewielkich pomieszczeniach. Oczywiście wszystko jest kwestią gustu, jednakże elementarne zasady aranżacyjne powinno się zachować dla czytelności i przejrzystości wnętrza. Zbyt ciężkie wzory, kolory, ich natłok z pewnością pomniejszy pomieszczenie, dodają do tego układ w karo może okazać się, że nasza łazienka będzie wydawać się „zagracona” zanim cokolwiek do niej wstawimy. Niemniej karo pozwala na puszczenie wodzy fantazji i stworzenie wielu wzorów bez potrzeby przycinania płytek, wystarczy utworzyć romby lub szachownicę korzystając z drugiego koloru płytek lub dodać pojedyncze dekory, by podłoga była ciekawa i wręcz intrygująca swym układem.

środa, 6 czerwca 2012

Kafelki i podgrzewana podłoga



Decydując się na kafelkowanie podłogi trzeba mieć na względzie chłód jaki powodują płytki. Nie gustując w stąpaniu po zimnej podłodze warto pomyśleć o instalacji ogrzewania podłogowego, które niekoniecznie musi pełnić funkcję głównego systemu grzewczego w mieszkaniu, ale może być ogrzewaniem delikatnie podnoszącym temperaturę podłogi w okresie zimowym lub w zależności od potrzeby. Komfort użytkowania podłóg z ogrzewaniem jest bardzo wysoki, niestety koszt instalacji również jest proporcjonalnie wyższy od tradycyjnej glazury. Coraz częściej poza elektrycznym ogrzewaniem podłogowym stosowane jest także ogrzewanie wodne umożliwiające podłączenie go do centralnego ogrzewania domu. Kafelki mają też swoją zaletę w postaci chłodu, jaki dają nam w porze letniej. Rozwiązaniem dla zmarzluchów mogą być dywaniki i chodniki kładzione na powierzchni płytek, również w sanitariatach, aczkolwiek w tym rozwiązaniu mankamentem jest wilgoć pozostająca na powierzchni dywaników, mat itp. zaletą podgrzewanej podłogi jest także szybkie schnięcie mokrych powierzchni, a co za tym idzie eliminacja wszelkiej wilgoci na podłodze.

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Jak wygląda obmiar kafelkarski?



Nie mając zacięcia do prac budowlanych i majsterkowania, kafelkowanie wymaga wynajęcia profesjonalnej firmy glazurniczej, względnie dobrego fachowca kafelkarza. Najczęściej podawaną ceną za usługi układania glazury jest cena za metr kwadratowy położenia płytek, jednak w jaki sposób wycenić kafelkowanie kuchni lub schodów? Z pomocą przychodzi obmiar kafelkarski, kiedy to niezbędne jest wymierzenie wszystkich powierzchni ścian, podłóg, jakie mają być kafelkowanie z wnękami, skosami, narożnikami i występami włącznie. Klienci najczęściej szacują sobie samodzielnie koszt wykonania usługi na podstawie powierzchni pomieszczenia, zapominając o tym, że usługi kafelkowania łazienki liczone są od metra kwadratowego położonych kafelek, a nie powierzchni łazienki. W efekcie daje to o wiele wyższą kwotę niż wstępnie założona przez klienta. Kolejnym błędem szacunku bywa brak uwzględnienia powierzchni we wnękach okiennych, drzwiowych, również kabiny prysznicowej itp. między innymi z tego powodu każda wycena usługi ułożenia płytek jest sporządzana indywidualnie. Powodem każdorazowej wyceny jest także stan aktualny pomieszczenia, konieczność wyrównania ścian, położenia gładzi, czy tez zerwanie starej glazury ze ścian, podłóg, co podnosi koszt usługi finalnej. W wycenie znaczenie ma także sposób położenia płytek, karo lub klasyczny, jak również kwestia samych płytek, czy są to płytki bezfugowe, w jakich wymiarach, czy na przykład jest to mozaika, bądź ułożenie wzoru z posiadanego przez klienta projektu wnętrza.

piątek, 1 czerwca 2012

Zabudowa pionów wodno-kanalizacyjnych i wnęk



W mieszkaniach w bloku, czy tez budynku wielorodzinnym nie trudno o wystające rury, rurki i inne elementy pionów kanalizacji, co więcej nie tylko w łazienkach, czy toalecie, ale w całym mieszkaniu. Współczesne budownictwo dzięki kreatywności architektów unika instalacji wszelkiego rodzaju widocznych i rzucających się w oczy. W miarę możliwości wszelkie rury i piony są skrywane, jednak budownictwo sięgające korzeniami w PRL-u posiada wiele niespodzianek dla lokatorów. By zamaskować nieestetycznie wyglądające rury można obudować je kafelkami. Rozwiązanie to jest o tyle praktyczne, że wykonany lekki stelaż pozwala na szybki i łatwy demontaż wraz z płytkami w razie awarii pionu lub jego konserwacji. Możliwość zastosowania wkręcanych elementów ruchomych pozwala na przysłowiowe zaglądanie do zabudowanej przestrzeni, na przykład celem odczytu wodomierza, czy zakręcenia wody w pionie. Zabudowy tego typu są stosowane zarówno w łazienkach, kuchniach przy okazji kafelkowania pozostałej powierzchni, jak i w przedpokoju, czy pokojach zastępując ceramikę ozdobnym kamieniem fasadowym, którego technika układania jest identyczna co tradycyjne kafelkowanie.