Zasadniczą zaletą płytek rektyfikowanych jest ich kalibracja rozmiaru i kształtu, ostre ścięte i równe krawędzie pozwalają na precyzyjne ich dopasowanie względem siebie jak i powierzchni na której sa układane. Niestety większość płytek ceramicznych na polskim rynku pomimo zapewnień producentów, nawet tych renomowanych nie jest idealna pod tym względem. Płytki potrafią różnić się grubością, być krzywe i mieć falowane krawędzie. Co ciekawe płytki pochodzące z tej samej paczki i dostawy mogą różnić się odcieniem. Dotyczy to nie tylko płytek z najniższej półki cenowej, ale i tych droższych, czym są rozczarowani klienci, a również podenerwowani glazurnicy. Niestety niewiele można zmienić w tej kwestii, poza tym by sprawdzać dokładnie atest producenta mówiący o rektyfikacji i normach, jakie są stosowane przy kalibracji płytek, zapewni to minimum spokoju co do jakości płytek. "Krzywe" płytki niestety nie wyglądają estetycznie, zwłaszcza kiedy planujemy ułożyć je bezfugowo, a kafelki są pokaźnych rozmiarów. wszelkie różnice rzucają sie w oczy.
poniedziałek, 31 grudnia 2012
niedziela, 23 grudnia 2012
Stopnice z glazury
Wykonując schody, zwłaszcza te zewnętrzne warto przemyśleć użycie gotowych stopnic z wbudowaną wkładką antypoślizgową, zwykle z gumy, chociaż wielu producentów, by nie stracić na estetyce produktu nadaje płytkom stosowną wypukłą fakturę i wzór zapewniający równie dobra ochronę przed poślizgiem. Minusem stopnic jest ich cena, nie rzadko jedna stopnica kosztuje tyle co cały metr kwadratowy płytek. Największą zaleta jest faktyczna ochrona, jednakże jeśli chcemy zaoszczędzić na płytkach można ominąć zastosowanie stopnic przytwierdzając pasy gumowe do szeregu płytek tuz przy brzegu każdego ze stopni. Oczywiście gumy również nie są najtańsze, jednakże jest to pewna oszczędność. W przypadku schodów wewnętrznych zabezpieczenie to nie ejst tak konieczne, gdyż rzadziej mamy do czynienia z mrozem, lodem i wodą na schodach, mimo to warto zabezpieczyć schody, gdyż upadek z nich może być tragiczny w skutkach, zwłaszcza gdy całe są wyłożone glazurą.
niedziela, 2 grudnia 2012
Płyty kartonowo-gipsowe w łazience
Bardzo często w celu obudowy lub stworzenia półki, obudowy do armatury łazienkowej wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe. Płyty stanowią idealnie równe i doskonałe podłoże pod przyszłą glazurę, która estetycznie może zamaskować niedoskonałości architektoniczne naszej łazienki. Należy jednak pamiętać, by były to odpowiednie płyty wodoodporne, w przeciwnym razie pod wpływem zamoczenia i zawilgocenia mogą ulegać zniszczeniu i nawet, gdy zostaną na nich ułożone płytki ceramiczne, będzie to widoczne i nieestetyczne.
Kiedy już zakupiliśmy nie tę płytę co trzeba, warto pokryć ją wodoodporną membraną, która uchroni podłoże glazury przed rozmoczeniem.
Kiedy już zakupiliśmy nie tę płytę co trzeba, warto pokryć ją wodoodporną membraną, która uchroni podłoże glazury przed rozmoczeniem.
Subskrybuj:
Posty (Atom)